Всесвіт

Метеорити допомогли відстежити переміщення матеріалів в ранній Сонячній системі

Коли Сонячна система формувалася мільярди років тому, Юпітер утворив розрив в диску пилу і газу навколо Сонця, відокремлюючи внутрішню частину Сонячної системи від зовнішньої. Нові дані про метеорити показують, що деяким космічним об’єктам вдалося подолати цей розрив. Отримані результати, опубліковані на цьому тижні в  Рroceedings of the National Academy of Sciences, додають до нового розуміння те, як утворилася наша Сонячна система і як планети утворюються навколо інших зірок.

Відповідно до теорії формування планет, вони зростають з диска пилу і газу, який обертається навколо новоствореної зірки. Докази складу цього протопланетного диска в нашій Сонячній системі вчені отримали від хондритів, типу метеорита, що складається з більш дрібних частинок, або хондр.

Матеріал в хондритах надзвичайно старий, він являє собою залишки пилу та сміття, що залишилися від дуже ранньої Сонячної системи. Інші докази отримані з гірських порід з Землі та Місяця, а також зразків космічного пилу і кометного матеріалу, зібраних місією Stardust і іншими космічними зондами.

Дослідники можуть приблизно визначити, де і коли утворилися ці метеорити, вимірюючи в них співвідношення ізотопів таких елементів, як кисень, титан і хром.

Попередня робота вчених показала, що за складом метеорити поділяються на дві великі групи. Вважається, що вуглецеві метеорити виникли за межами Сонячної системи. Невуглецеві метеорити утворилися з диска, розташованого ближче до Сонця, де вуглецеві та інші леткі сполуки спеклися.

Метеорити допомогли відстежити переміщення матеріалів в ранній Сонячній системі
Частина метеорита Альєнде з Мексики. Цей тип метеорита складається з безлічі більш дрібних частинок, або хондр. Вони являють собою найстаріший матеріал в сонячній системі. Новий аналіз метеорита Альєнде показує, що матеріал, близький до Сонця, змішався з матеріалом зовнішньої Сонячної системи, коли утворилися планети. Надано: Цин-Чжу Інь, Каліфорнійський університет в Девісі

Чому не було більшого перемішування, якщо всі планети утворилися з одного протопланетного диска? Пояснення полягає в тому, що, коли Юпітер формувався, він зробив розрив в диску, створивши бар’єр для руху пилу. Астрономи за допомогою радіотелескопу ALMA в Чилі спостерігали те саме явище в протопланетних дисках навколо інших зірок.

Однак, деякі метеорити, здається, є винятком з цього загального правила.

Дослідник Каліфорнійського університету в Девісі Кертіс Вільямс з командою вчених провели докладне дослідження ізотопів 30 метеоритів. Потім вони вивчили окремі хондри двох хондритових метеоритів – метеорита Альєнде, який упав в Мексиці в 1969 році, і метеорита Карунда, що впав в Австралії в 1930 році.

Виявилося, що ці метеорити містять хондри як внутрішньої, так і зовнішньої Сонячної системи. Деяким речовинам з внутрішньої частини Сонячної системи, мабуть, вдалося перетнути бар’єр Юпітера, щоб зростися з хондрами зі зовнішньої Сонячної системи в метеорит, який через мільярди років впаде на Землю.

За словами Інь, нове дослідження допомагає з’єднати космохімію, планетологію і астрономію, щоб дати повну картину формування планет.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments