Наука

Мікроби, уповільнені одним антибіотиком, розвивають стійкість до інших

Не повністю знищені інфекційні бактерії, як виявилося, можуть бути більш небезпечними, ніж вважалося раніше. Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Science, навіть якщо один антибіотик призводить до бездіяльності бактерій, надалі мікроби практично в три рази швидше розвивають стійкість до інших ліків. Цінність отриманих даних сьогодні неможливо недооцінити — згідно із заявою Всесвітньої організації охорони здоров’я, поява стійких до антибіотиків супербактерій є однією з головних загроз, що стоять перед людством.

Микробы, замедленные одним антибиотиком, развивают устойчивость к другим
Супербактерії знову можуть зробити смертельними сьогодні виліковні захворювання

Чому необхідно приймати антибіотики тільки за призначенням лікаря?

Якщо ви досі займаєтеся самолікуванням і кидаєтеся пити антибіотики при найменшому болю в горлі — терміново припиняйте. Річ у тім, що саме безконтрольне використання антибіотиків призвело до появи так званих супербактерій — мікробів, які обзавелися толерантністю до того або іншого препарату. Дані останнього дослідження в черговий раз підкреслюють, що вченим необхідно звернути пильну увагу на те, що відбувається з бактеріями. Виявилося, що в присутності антибіотиків, бактерії перестають розмножуватися, переходячи в якийсь стан спокою, який допомагає мікробам витримувати атаку ліків довше, ніж зазвичай. Протидіяти антибіотикам толерантні мікроби не можуть, тому просто “опускають руки”. Однак при цьому повністю не гинуть. Виняток становлять випадки, в яких вплив антибіотика у великих дозах триває, а також якщо опірність бактерій до них не підвищується.

Що це означає для пацієнтів?

Подібні толерантні бактерії можуть стати джерелом тривалих або повторюваних інфекцій і в основному вражають людей з ослабленою імунною системою, а також людей з медичними імплантатами. Щоб перемогти поширення інфекції, лікарі можуть давати пацієнтам лікарські коктейлі. Особливо часто так роблять при туберкульозі, який в останні роки стало важко перемогти. Як повідомляє видання Science News, згідно з раніше проведеним дослідженням, толерантні бактерії більш схильні до розвитку стійкості до антибіотиків. Сьогодні подібні випадки в медичній практиці зустрічаються все частіше. Так, нещодавно лікарі використовували потужний антибіотик ванкоміцин для лікування двох пацієнтів, які надійшли в період з травня 2017 року по травень 2018 року в лікарні Шаарей-Цедек в Єрусалимі. У обох пацієнтів в крові був виявлений метициліно-резистентний золотистий стафілокок. Через кілька днів застосування антибіотика, бактерії обзавелися толерантністю до препарату.

Микробы, замедленные одним антибиотиком, развивают устойчивость к другим
Так виглядає під мікроскопом стійкий до антибіотиків золотистий стафілокок

Аналогічні результати були отримані в лабораторних експериментах з бактеріями кишкової палички, обробленими кількома різними комбінаціями ліків. Такі результати, ймовірно, вказують на те, що толерантність може призвести до резистентності у широкого спектра бактерій. А толерантність, в свою чергу, призводить до появи у бактерій стійкості до антибіотиків. Виходом зі сформованої ситуації дослідники називають негайний прийом декількох препаратів одночасно, щоб уникнути вироблення у бактерій толерантності і резистентності. Однак не все так просто, як може здатися на перший погляд. Подібні ударні дози антибіотиків також можуть зруйнувати імунну систему пацієнтів. А поряд з великою кількістю побічних ефектів, вартістю ліків та іншими факторами подібний варіант виглядає все менш підходящим.

На жаль, на сьогодні фахівці не знають, як боротися зі зростаючою толерантністю бактерій до різних антибіотиків. Однак поки науковці продовжують проводити клінічні випробування, кожен з нас повинен дотримуватися золотого, за теперішніх часів, правила приймати антибіотики необхідно виключно за призначенням лікаря. Не забувайте, що займаючись самолікуванням, ви піддаєте небезпеці не тільки себе і своїх близьких, а також всіх жителів нашої планети.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments