Наука

Виявлено новий фактор ризику розвитку деменції та хвороби Альцгеймера

Дослідники з Інституту Матая та Оклендського інституту біоінженерії відкрили новий фактор ризику деменції на основі вимірювання кровотоку в мозку. Відкриття дозволить краще вивчати, прогнозувати і навіть запобігати різним захворюванням мозку, включаючи хворобу Альцгеймера. Вчені покладалися на передовий метод МРТ, відомий як магнітно-резонансна томографія.

© cikavosti.com (DALL·E)

Коли серце б’ється, воно перекачує кров через кровоносні судини мозку, змушуючи їх злегка розширюватися, а потім розслаблятися. Ця пульсація рівномірно розподіляє кров до різних ділянок мозку, забезпечуючи їх киснем і поживними речовинами. У здоровому мозку пульсова хвиля згасає, не досягнувши найдрібніших судин, де висока пульсація може бути шкідливою. Новий показник комплексно оцінює ризик пульсації дрібних судин. Як виявилося, цей процес сприяє розвитку деменції та когнітивних порушень.

Новий показник вимірюється за допомогою технології 4D потокової МРТ (магнітно-резонансної томографії). Це передова методика візуалізації, яка дозволяє отримати детальне зображення кровотоку в реальному часі. На відміну від традиційних методів, 4D flow МРТ дає можливість побачити тривимірні потоки крові та їх зміни в часі, що є четвертим виміром.

Над відкриттям нового фактору ризику працювали провідний автор дослідження Серджіо Демпсі (Sergio Dempsey), його колеги Соруш Сафаї (Soroush Safai) і Гонсало Масо Талу (Gonzalo Maso Talou) з Оклендського інституту біоінженерії, а також співавтор Саманта Холсворт (Samantha Holsworth) з Інституту Матая. Стаття з результатами дослідження опублікована в журналі Scientific Reports Nature.

Дослідження показало, що врахування цього додаткового фактору може значно покращити клінічну діагностику та дослідження здоров’я мозку. Використання цього показника в рутинних діагностичних процедурах дозволить лікарям пропонувати більш точні та персоналізовані плани лікування для пацієнтів з когнітивними порушеннями.

Команда вчених планує вивчити, як враховувати новий фактор ризику в різних демографічних групах. Нове дослідження гендерних відмінностей у здоров’ї судин головного мозку заплановане на осінь 2024 року.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button