Всесвіт

Місяць піддавався бомбардуванню 4.3 мільярда років тому

Заведено вважати, що наш природний супутник піддався інтенсивному бомбардуванню астероїдами і кометами приблизно 3.8 мільярда років тому.

Ця оцінка ґрунтується на теоретичних моделях та вивченні зразків місячного ґрунту, зібраних американськими астронавтами в різних місцях Місяця.

Вчені вважають, що тодішнє бомбардування було викликане тим, що гравітація Юпітера і, меншою мірою, інших планет-гігантів періодично викидала з поясу астероїдів якісь тіла досить великих розмірів, які потім стикалися з іншими планетами і їх супутниками.

Власне, Місяць, швидше за все, виник в результаті зіткнення Землі з якимось великим (приблизно з Марс) планетоїдом. Це, правда, було трохи раніше.

Але дуже ймовірно, що Місяць пережив ще один епізод метеоритного бомбардування незабаром після свого формування, приблизно 4.3 мільярда років тому. До такого висновку прийшли вчені з Ліверморської національної лабораторії, вивчивши зразки, доставлені на Землю астронавтами Apollo-16 в 1972 році.

Велика частина зразків місячного ґрунту зберігається з моменту відбору на Місяці в герметичній упаковці і дослідники отримують доступ до них потроху і час від часу. Останній такий випадок був кілька місяців тому, можливо ця робота пов’язана з ним, хоча прямої згадки про це в повідомленні немає.

Дослідники провели вивчення співвідношень довгоіснуючих радіоактивних ізотопів калію, рубідію і самарію. Як з’ясувалося, принаймні один із зібраних у 1972 році каменів сформувався при температурі 1000-1100 градусів, на глибині не менше 20 кілометрів. Потім він охолоджувався зі швидкістю близько 10 градусів в мільйон років. Завершальна фаза охолодження йшла зі швидкістю 0.2 градуса на рік, що явно говорить про те, що камінь цей момент вже знаходився на поверхні Місяця. Було це 4.3 мільярда років тому.

Ознайомитися з подробицями можна в статті, опублікованій в JGR Planets, короткий виклад суті справи доступно на сайті Ліверморської лабораторії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button