Всесвіт

“Смертельне” змагання між галактиками призвело до загибелі однієї з них

Нове дослідження змінить ставлення вчених до злиття та смерті галактик. Результати роботи опубліковані в The Astrophysical Journal Letters.

Спостерігаючи за галактикою за допомогою великої міліметрової/субміліметрової решітки атаками (ALMA) і космічного телескопа «Хаббл» (HST), вчені зрозуміли, чому вона перестала формувати зірки. Виявилося, що вона не витратила весь газ, а тому, що більша частина її зіркоутворюючого палива просто «викинуло» з системи, коли вона злилася з іншою галактикою.

Коли галактики рухаються по Всесвіту, іноді вони стикаються з іншими. Коли це відбувається, гравітація кожної з них притягує іншу. В ході цього процесу вони викидають газ і зірки, залишаючи після себе потоки матеріалу. Вони відомі як приливні хвости.

Саме це сталося з SDSS J1448+1010, але трохи інакше. Масивна галактика, яка народилася, коли вік Всесвіту становив приблизно половину його нинішнього віку, майже завершила злиття з іншою. В ході досліджень вчені виявили приливні хвости, які містять приблизно половину холодного зіркоутворюючого газу всієї системи. У підсумку, астрономи виявили насильно викинутий матеріал, який в 10 млрд разів більше маси Сонця. Вчені прийшли до висновку, що злиття і призвело до припинення зореутворення і її загибелі. Астрономи цього не очікували.

Синьо-білі кольори – це дані HST, а червоно-оранжеві – ALMA. На фото видно Розподіл газу і зірок в ході космічного «перетягування каната».
Фото: ALMA (ESO / NAOJ/NRAO), J. Spilker et al (Texas A & M), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Поки вчені провели тільки одне спостереження. Тому, поки неясно, наскільки це космічне “перетягування каната” поширене у Всесвіті. Також неясно, як цей процес призводить до того, що в галактиках перестають народжуватися зірки.

Однак нове відкриття кидає виклик давнім теоріям про те, як саме зупиняється зіркоутворення і вмирають галактики. Тепер у вчених нове завдання – знайти більше прикладів у Всесвіті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments