Всесвіт

Місяць планета або супутник?

Наукова стаття під назвою «Геофізичне визначення планет» стверджує, що визначення планети потребує перегляду. Смілива доповідь заявляє, що Місяць, Плутон і деякі інші небесні тіла Сонячної системи мають оновити свій статус до планет.

В команду дослідження входив Алан Штерн, відомий як керівник місією НАСА «Нові горизонти». Вчені заявляють, що геофізика космічного об’єкта повинна визначати, планета це чи ні, а не тільки той факт, що тіло обертається навколо Сонця. Ми звикли думати, що Місяць — супутник Землі. Тому ідея, що він може бути планетою по-справжньому шокує.

Давньогрецькі і середньовічні астрономи дійсно вважали, що Місяць — планета. Стародавні спостерігачі знали, що зірки зберігають свої відносні позиції ніч за ніччю: вони бачили сузір’я, наприклад, сузір’я Лева або Близнюків, так само як їх бачимо ми. А ще астрономи давнини спостерігали, як сім небесних тіл повільно змінювали свої позиції, мандруючи з заходу на схід по небу. Найважливішим з них було Сонце. Дванадцять знаків Зодіаку, через які воно проходило, складали коло, яке астрономи називали екліптикою. Сонце (на думку стародавніх учених) проходило це коло за один рік, Сатурн — за 30 років, Юпітер — за 12 років, Марс — за 2 роки. Планета Місяць робила це за 1/12 року — один місяць. Саме слово планета походить від грецького ????????, що означає «мандрівник».

Місяць завжди представляв особливий інтерес для вчених. Його близькість робила його єдиною «планетою» з видимими ознаками — «людиною на Місяці». Аристотель (384-322 роки до н. е.) ставив питання про фізичну природу Місяця — чому ми завжди бачимо одну і ту ж сторону і ніколи не бачимо його зворотний бік? Зараз астрономи пояснюють, що це результат дії гравітаційних сил між планетами і великими місяцями і називають це приливним захопленням. Аристотель прийшов до іншого висновку. Він вирішив, що це доводить відсутність у Місяця природної здатності обертатися або рухатися. Вчений припустив, що це правило діє для всіх планет, і що всі вони рухаються по колу.

Чи мали наші предки вагому причину включати Місяць у список інших планет? Мабуть, так, але в основному з-за дивного астрономічного збігу. Майже всі великі місяці обертаються в екваторіальній площині своєї планети або дуже близько до неї, а наш Місяць — ні. Вона нахилена на 28 градусів. Однак екваторіальна площина Землі нахилена відносно екліптики на 23,5 градуса. Поєднання цих двох незвичайних факторів здається, що Місяць рухається в площині екліптики — і не більше 5 градусів вище або нижче її.

Луна планета или спутник?

«Фігура небесних тіл» — ілюстрація геоцентричної системи світу, зроблена португальським картографом Бартоломеу Велью в 1568 році. © godrick

Коли Коперник опублікував геліоцентричну теорію світу в 1543 році, Місяць перестав бути планетою. Він стала «satelles» Землі, що означає «слуга».

Суперечка про те, чи є Місяць планетою чи ні, відновив Алан Штерн. Згідно з його доповіддю, «геофізичне визначення корисніше для геофізиків-практиків, викладачів і студентів». Або, як учений сказав гранично прямо в 2015 році: «Навіщо вам слухати про планети астрономів, а не планетологів, які дещо знають на цю тему?».

До речі, тривають суперечки щодо Плутона, який у 2006 році був “знижений” до статусу карликової планети. Остання заява з проханням повернути Плутону звання планети надійшло від планетології Філіпа Мецгера з Університету Центральної Флориди. Він каже, що визначення планети, озвучене Міжнародним астрономічним союзом, неправильне.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button