Всесвіт

Місію по «перехопленню комет» запустять вже в кінця десятиліття: навіщо вона потрібна

До кінця поточного десятиліття буде запущена космічна місія Comet Interceptor, метою якої стане перехоплення комети. Розповідаємо подробиці про амбітну місію, над якою працюють вчені з Європейського союзу і Японії.

Image by A Owen from Pixabay

З чого все почалося?

Європейське космічне агентство офіційно затвердило місію Comet Interceptor ( «перехоплювача комет»). Цей проєкт розробляється в рамках програми Cosmic Vision. В ході проєкту міжпланетний апарат зробити проліт «недоторканої» комети – крижаного об’єкта з пояса Койпера або хмари Орта, який вперше відвідає внутрішню область Сонячної системи.

На цьому тижні представник Європейського космічного агентства заявив, що місія буде запущена до кінця поточного десятиліття. Над амбітною місією працюють вчені з Європейського союзу і Японії.

Створенням основного апарату в рамках місії займуться британські фахівці Thales Alenia Space. Концепцією Comet Interceptor передбачено використання двох невеликих допоміжних зондів, розроблених в Японському агентстві аерокосмічних досліджень (JAXA). Спільно ці модулі зберуть всебічну інформацію про об’єкт вивчення.

Як буде працювати місія?

Comet Interceptor буде виведений в точку Лагранжа L2 системи «Сонце – Земля» і залишений там в режимі очікування. Далі астрономи приступлять до пошуків відповідної комети, що здійснює свій перший візит в околиці Сонця. Після того, як такий об’єкт виявлять, до нього направлять апарат, який зблизиться з ним по пролітної траєкторії.

За кілька тижнів до прольоту комети Comet Interceptor розділиться на три самостійних модулі. Кожен з них буде оснащений власним набором наукових інструментів. Передбачається, що в ході прольоту вони створять тривимірний профіль об’єкта, зібравши максимум інформації про його поведінку і взаємодію з навколишнім середовищем.

Comet Interceptor не стане першою в історії місією, запущеної для вивчення комети. Але є одна відмінність. Всі попередні зусилля вчені направляли до комет, вже відвідувавши внутрішні області Сонячної системи. За час численних візитів до Сонця вони втратили більшу частину початкових запасів летючих речовин, а форма їх ядер дуже змінилася. Вчені сподіваються, що візит до «недоторканої» комети дозволить отримати багато нових даних про еволюцію таких об’єктів і про процеси, що відбуваються на самому краю Сонячної системи.

За стандартами ESA, Comet Interceptor належать до місій класу F (від слова Fast). Це означає, що від початку розробки проєкту до старту пройде близько восьми років. Маса космічного апарату складе менше ніж 1 тис. Кг. Він буде запущений в якості попутне навантаження разом з іншим європейським зондом – найімовірніше, з телескопом Ariel, запуск якого запланований на 2028 рік.

Як влаштований Comet Interceptor?

Comet Interceptor складається з трьох космічних апаратів. Складовою космічного корабля буде чекати відповідної цілі в L2, а потім подорожувати, перш ніж три модулі розділяться за кілька тижнів до «перехоплення» комети. Кожен модуль буде оснащений додатковим науковим устаткуванням, що забезпечує різні точки зору на ядро комети і її газове, пилове і плазмове середовище. Таке «багатоточкове» вимірювання значно поліпшать тривимірну інформацію, необхідну для розуміння динамічної природи недоторканої комети, коли вона взаємодіє з мінливим середовищем сонячного вітру.

Набір інструментів Comet Interceptor буде спиратися на досвід інших місій. Наприклад, камера в кораблі буде заснована на тій, яка зараз знаходиться на орбітальному апараті ExoMars Trace Gas Orbiter, поряд з інструментами для вимірювання пилу, полів і плазми, а також мас-спектрометром, подібних до тих, які літали на місії ESA Rosetta.

Попередні місії комет, в тому числі новаторські космічні апарати ЄКА «Джотто» і «Розетта», зустрічали періодичними комети. Це комети з періодом обертання менш як 200 років, які в кілька разів наближалися до Сонця і змінювалися в процесі. Наприклад, «Розетта» зустріла комету 67P / Чурюмова-Герасименко, яка обертається навколо Сонця один раз в 6,5 років; а місія «Джотто» – комету 1P / Галлея, яка повертається до Сонця кожні 76 років.

Пояс Койпера і хмара Орта

Місія Comet Interceptor відрізняється від попередніх тим, що вона націлена на комету, вперше відвідати внутрішню частину Сонячної системи з величезної хмари Орта. Таким чином, комета буде містити матеріал, який практично не змінювався з моменту появи Сонця і планет. Таким чином, місія запропонує нове розуміння еволюції комет.

Навіщо потрібна місія?

Настільки комплексне вивчення комети дозволить відповісти на ряд важливих питань, пов’язаних з формуванням Сонячної системи та Землі. Вчені, зокрема, хочуть підтвердити або спростувати гіпотезу про те, що вода була занесена на Землю кометами.

Художнє враження про ‘Оумуамуа

Інший приклад потенційної мети – міжзоряний гість з іншої зоряної системи, такої як Оумуамуа, що пролетів повз Сонце по сильно нахиленій орбіті у 2017 році. Вивчення міжзоряного об’єкта допоможе вченим зрозуміти, як подібні тіла і комети утворюються і розвиваються в інших зоряних системах.

У минулому вчені виявляли «нові» комети всього за кілька місяців або років до того, як вони наблизилися до Сонця. Однак це занадто короткий термін, щоб планувати, будувати та запускати космічну місію. Ситуацію змінить Comet Interceptor.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments