Головна / Всесвіт / Невідомий об’єкт пробив пролом в Чумацькому шляху

Невідомий об’єкт пробив пролом в Чумацькому шляху

Невідомий темний об’єкт створив прогалину в зоряному потоці GD-1, розташованому на відстані близько 45,5 тисяч світлових років від Землі. Найбільш вірогідне пояснення цього розриву — надмасивна чорна діра, яка пролетіла на великій швидкості крізь ланцюжок зірок, або згусток темної матерії.

Результати наукової роботи були представлені в квітні на конференції Американського фізичного товариства Ана Бонака (Ana Bonaca) з Гарвардського університету. Вона аналізувала зоряний потік GD-1 і виявила в ньому аномалію — в одному місці «нитку» із зірок розривалася, неначе прострелена кулею. Такий слід міг залишити об’єкт масою близько мільйона сонячних і розміром в поперечнику від 10 до 20 парсеків (від 30 до 65 світлових років).

Насправді, розривів в потоці два, але один має рівні краї і, імовірно, вказує на місце, де спочатку знаходилося зоряне скупчення, з якого сформувався GD-1. Зате другий має рвані межі і єдиним можливим поясненням його наявності є невідоме тіло, яке розкидало зірки своєю гравітацією. Жодна гіпотеза не може вірогідно відповісти на питання, чим був цей «порушник» порядку. З одного боку, це могла бути зірка менших габаритів, ніж розрахункові, але яка рухається з колосальною швидкістю, проте ніде в околицях не виявлено жодного схожого світного об’єкта.

Інший варіант — надмасивна чорна діра, але в цьому випадку у неї був би випромінювальний в безлічі спектрів акреційний диск і потужні струмені енергії перпендикулярні йому — джети, а нічого подібного не спостерігається. Крім перерахованих вище причин, астрономи не знають прикладів існування двох надмасивних чорних дір в одній галактиці, а теоретичні моделі показують, що існування такої системи практично неможливо.

Третій кандидат на роль винуватця цього розриву зоряного потоку — невідомий тип об’єктів, що складаються з темної матерії. Якщо подальші спостереження і розрахунки підтвердять цю гіпотезу, людство вперше отримає свідоцтва існування згустків темної матерії. Однак Бонака дуже обережно розповідає про цей варіант: за її словами, набагато ймовірніше, що ми просто не бачимо світний швидкий об’єкт, який сховався в надрах галактики.

Зоряні потоки — це ниткоподібні об’єднання зірок, що обертаються навколо центру галактики по витягнутій орбіті. Вони були викинуті з кульового скупчення або карликової галактики і тепер розподілені по орбіті приливними силами. GD-1 відкритий порівняно недавно, в 2006 році, і знаходиться на відстані близько 14 кілопарсеків від Землі. Імовірно, спочатку зірки цього потоку належали одному кульовому скупченню.