Головна / Здоров'я / Міський пил може передати стійкість до антибіотиків

Міський пил може передати стійкість до антибіотиків

Гени стійкості до антибіотиків можуть передаватися по повітрю. Роль переносників при цьому виконують частинки пилу.

Інтернаціональна команда біологів зібрала зразки дисперсних часток з повітря в 19 містах світу. У цих частинках методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) перевірили наявність 30 генів, які відповідають за резистентність до 7 типів антибіотиків. Результати виявилися не надто обнадійливими.

Найпоширенішими виявилися гени стійкості до групи бета-лактамних антибіотиків — у їх число входить пеніцилін. У повітрі 6 міст виявлені гени, що кодують стійкість до ванкоміцину. Це «антибіотик останнього резерву», його призначають, коли жодні ліки не можуть допомогти. Найбільша концентрація генів резистентності опинилася в міському пилу Сан-Франциско, а найрізноманітніший спектр генів був виявлений в Пекіні.

Така ситуація є серйозною проблемою. Серед бактерій горизонтальний перенос генів (коли організм передає гени не своєму нащадку, а нерідному організму — ред.) — досить часте явище. Висока концентрація генів резистентності до міського пилу призводить до того, що хвороботворні бактерії швидко набувають «імунітет» до антибіотиків, і класичні способи лікування стають марними.