Земля

Вірусів на Землі більше, ніж зірок у Всесвіті

В атмосфері Землі циркулює разюча кількість вірусів — і випадає з неї, до такого висновку прийшли вчені з Канади, Іспанії та США. Бактерії і віруси потрапляють в атмосферу разом з невеликими частками з ґрунту і морської пари. Вперше вчені підрахували, скільки конкретно вірусів потрапляє в тропосферу з поверхні Землі, за межі кліматичної системи планети, але нижче стратосфери, де літають літаки. Віруси можуть нестися на тисячі кілометрів, перш ніж знову опиняться на поверхні Землі.

Віруси — найбільш поширена і одна з найменш зрозумілих біологічних груп на Землі. У своєму невидимому, паралельному світі на Землі вони кожен день вбивають половину бактерій в океані і проникають у мікроби 10 трильйонів разів в секунду. Нашу планету населяє 10 мільярдів трильйонів трильйонів вірусів: це більше, ніж зірок у Всесвіті. Якщо вибудувати з них ланцюжок, вони витягнуться на 100 мільйонів світлових років.

Скільки бактерій і вірусів на квадратному метрі?

«Кожен день більше 800 мільйонів вірусів покривають кожен квадратний світ планетарної поверхні», говорить вірусолог Університету Британської Колумбії Кертіс Саттл, один з старших авторів статті, опублікованій в International Society for Microbial Ecology Journal.

«Приблизно 20 років тому ми почали знаходити генетично схожі віруси, розкидані по різних місцях по всьому світу», говорить Саттл. «Це перевага довгоіснуючих вірусів, які подорожують в атмосфері, імовірно, пояснює, наші знахідки — очевидно, віруси подорожують по атмосфері з одного континенту на інший».

Саттл і колеги з Університету Гранади і Університету штату Сан-Дієго хотіли дізнатися, скільки цього матеріалу виноситься вище атмосферного кордону 2500-3000 метрів. На цій висоті частинки піддаються перенесенню на великі відстані, на відміну від частинок, що знаходяться нижче в атмосфері.

Використовуючи платформу високо в горах Сьєрра-Невади в Іспанії, вчені виявили мільярди вірусів і десятки мільйонів бактерій, які з’являються на квадратному метрі кожен день. Швидкість осадження вірусів була в 9 — 461 разів більше, ніж бактерій.

«Бактерії і віруси, як правило, осідають на Землі в процесі дощів і переміщення пилу з Сахари. Але дощ менш ефективно видаляє віруси з атмосфери», говорить автор і мікробіолог Ізабель Рече з Університету Гранади.

Вчені також виявили, що більшість вірусів переносять сигнатури, що свідчать про те, що вони піднімалися в повітря з морського пару. Віруси схильні чіплятися за невеликі, легкі, органічні частки, зважені в повітрі і гази, що означає те, що вони можуть залишатися в повітрі в атмосфері довше.

Кнопка «Наверх»
Закрыть