Земля

Міста змінюють хід еволюції

Міста певним чином вплинули на екосистему і навіть змінили хід еволюції. Вчені з’ясували, що еволюційні зміни стали відбуватися швидше, ніж передбачалося раніше. Екосистема змінюється буквально на очах. Павуки в містах стають більшими, а лососі в річках – меншими. Ця риба здатна жити й у солоних, і в прісних водах.

22-02-15-foto-600x336-1

Міські птиці сміливіші. Нове дослідження Марини Альберті з Вашингтонського Університету показує, що вплив людської цивілізації на екосистему може мати значні наслідки для екології і в кінцевому рахунку самої людини. Завдяки людині екосистеми міст стають нестабільними, але знаходять небачені досі можливості швидко змінюватися, пристосовуючись до нових, створеним людською цивілізацією умовам. І цю здатність людини впливати на хід природних процесів необхідно враховувати в ході подальшої урбанізації.

Читайте також: Незвичайні плаваючі міста Китаю (11 фото)

Професор Марина Альберті працює в лабораторії досліджень міської екології коледжу штучного середовища Вашингтонського Університету. Вона – професор містобудівного проектування і планування. Марина Альберті відзначає, що еволюційні зміни, яким слід було б бути тривалими, стали відбуватися швидко. Її дослідження було розглянуто ресурсом ScienceDaily.

Процеси, що відбуваються, можуть бути розглянуті тільки шляхом міждисциплінарних досліджень, і тільки таким чином можна встановити зв’язок між людською цивілізацією і процесами, що відбуваються в природі. І визначити, наскільки природні ті чи інші зміни. Професор Альберті підкреслює, що прискорена еволюція може зробити негативний вплив на навколишнє середовище. Це явище називається «еко-еволюційним зворотним зв’язком» («eco-evolutionary feedback»):

Міста не тільки впливають на біологічне різноманіття, скорочуючи чисельність і різноманіття видів, що живуть у них … Вплив [прискорення еволюційних процесів] виявляється на різноманітті, харчовому ланцюжку, поширення насіння, детоксифікацію, виробництво їжі і в кінцевому підсумку на здоров’ї і добробуті людини.

Людська цивілізація вплинула на зміни у риб, птахів, ссавців і рослин. На додаток до зростаючих павуків і зменшуючих лососів професор зазначає, що земляні хробаки стали більш толерантні до металів, насіння деяких рослин поширюються менш ефективно, а різновид міських мишей користується репутацією носіїв хвороби Лайма (кліщового бореліозу).

Співочі птахи стають більш сміливими. Змінюється також їх мелодії, адже вони повинні бути чутними навіть у міському шумі. Європейські чорні дрозди стають осілими і перестають відлітати на зиму.

Причина всіх цих змін – людство і його міста, каже професор Альберті. Урбанізація змінює, а часом навіть і ламає природну мозаїку рослинності. Причиною тому забруднення, підвищення рівня шуму і освітленості, а також зростаюча температура. Змінюються також і доступні ресурси, вода і їжа, що веде до зміни життєвого циклу багатьох видів. Наприклад, птахи в містах харчуються зовсім не тим же самим, що і в дикій природі.

Професор Альберті не вважає те, що відбувається чимось дуже поганим. Вона просто підкреслює, що у людини є унікальна можливість – задавати напрямок еволюції на Землі. Але ця можливість вимагає величезної обережності.

Екосистеми міст – свого роду гібриди і, додає вона:

Їх гібридна природа робить їх нестабільними, але здатними до змін.

Цю тему професор Альберті розкриє в книзі «Cities as Hybrid Ecosystems» («Міста як гібридні екосистеми»), яка вийде навесні 2015 року.

На її думку, тільки від людини залежить, чи будуть в прийдешньому життєздатні міські екосистеми. Але для цього важливо, щоб люди усвідомлювали ту величезну роль, яку вони відіграють у формуванні нових екосистем.

У людських містах формуються унікальні умови для життя різних біологічних видів. У дикій природі таких умов немає, і все живе починає пристосовуватися до цих нових умов: птахи співати так, щоб їх було чутно навіть крізь постійні шуми мегаполісу.

Читайте також: Іспанський архітектор розробив проект пересувного міста

Чи зуміє людство дбайливо поставитися до природи своїх міст? Принаймні завдяки вченим тепер стало відомо, що людська цивілізація впливає на ті види, які живуть і ростуть в побудованих людством містах. Втім, змінюється не тільки екосистема міст. У північних лісах поступово набувають поширення зовсім інші види рослин, ніж раніше.

Професор Альберті в ході своїх подальших досліджень збирається шукати відповіді на ряд важливих для всієї цивілізації питань. Чи може швидка урбанізація змінити напрямок еволюції на Землі? Чи не вплине вона негативно на вміст кисню в земній атмосфері? Чи можуть інші підходи до урбанізації змінити характер чиниться людством впливу на екосистему і еволюційні процеси?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments