Екологія

Рослини не врятують Землю від надлишку CO2

Вирощування рослин та зберігання вуглекислого газу, який вони забрали з атмосфери, не врятує планету від глобального потепління, якщо викиди парникових газів залишаться на поточному рівні.


Щоб увібрати весь надлишок СО2 з атмосфери, плантації повинні бути настільки величезними, що майже повністю замінять екосистеми планети або займуть місце сільськогосподарських полів і створять загрозу продовольчої безпеки. Проте вирощування біомаси в підібраних місцях зі зрошенням і добривом разом з одночасним скороченням атмосферних викидів може зіграти найважливішу роль у виконанні мети Паризької кліматичної угоди — обмеження зростання температури 2 градусами Цельсія. Вважають вчені з Потсдамського університету вивчення кліматичних змін

Дослідники виділяють три сценарії розвитку ситуації з вуглекислим газом. Перший варіант — залишити викиди на поточному рівні. Другий — спробувати стримати паризькі обіцянки і обмежити зростання температури 2 градусами Цельсія, знизивши викиди в атмосферу. Третій — активно і масштабно скорочувати обсяг парникових газів, які потрапляють в атмосферу Землі.

Якщо використовувати рослини, такі як тополі або просо, і зберігати 50 % вуглекислого газу в їх біомасі, при необмеженому використанням горючих копалин розмір плантацій буде таким гігантським, що завдасть нищівного удару екології. Такі посадки замінять природні екосистеми по всьому світу майже цілком.
Якщо викиди CO2 помірно скоротяться, згідно з Паризькою кліматичною угодою, плантації біомаси, посаджені до середини століття, щоб «витягнути» надлишок CO2 з повітря, все ж будуть неймовірно масштабними. Вони замінять більш третини лісів планети або більше чверті сільськогосподарських земель, що поставить під загрозу світову продовольчу безпеку.

Тільки інтенсивне скорочення викидів та просування технологічних практик землекористування з 2005 по 2100 роки допоможе уникнути складного вибору між боротьбою зі зміною клімату та збереженням аграрних земель і екосистем. Але навіть при цьому сценарії тільки величезний об’єм води та добрив, глобальне застосування високотехнологічної апаратури, яка буде вловлювати більше 75 % викинутого вуглекислого газу, зможе обмежити потепління 2 градусами Цельсія до 2100 року.

Чи дозволять рослини стабілізувати клімат в терміновому порядку? Ні. Альтернативи зниження викидів парникових газів просто не існує. А ось якщо скоротити викиди вийде, рослини зможуть зіграти обмежену, але важливу роль у стримуванні зростання глобальної температури.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button