Наука

Генетики підтвердили здатність клітин ембріона «обнуляти» свій біологічний вік

Експерименти з ембріонами миші показали, що після імплантації в стінку матки вони проходять повне епігенетичні омолодження, повертаючись до «нульової відмітки» віку.

© Janux

З плином часу організм старіє кожною клітиною. Відбувається вкорочення кінцевих ділянок хромосом, в ДНК накопичується маса хімічних міток – епігенетичних модифікацій. Для різного віку характерні різні набори цих міток, і вчені використовують їх як «епігенетичні години» – об’єктивних показників клітинного старіння. Разом з тим дотепер залишається неясним, чому ці маркери не передаються потомству.

Клітини статевої лінії теж старіють з часом, проте їх злиття веде до появи молодих зародкових клітин. Формується молодий організм, який починає накопичувати епігенетичні зміни знову. Тому передбачається, що в якийсь момент в процесі або відразу після запліднення клітини омолоджуються, повністю «обнуливши» свій біологічний вік. Цю гіпотезу підтвердили експерименти, проведені командою професора Гарвардського університету Вадима Гладишева. Вчені пишуть про них у статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Автори використовували «епігенетичні годинники» для відстеження старіння клітин мишачих ембріонів. Вони виявили, що після запліднення і протягом перших етапів поділу зародка їх вік практично не змінюється. Однак на 4,5-10,5-й день розвитку, коли ембріон вже імплантувалися в стінку матки, біологічний вік клітин різко падає, повертаючись до «вихідної точки», звідки організм почне новий повільний шлях старіння.

Що саме відбувається в цей період, поки не відомо. Також залишається недоведеним, чи проходять аналогічне «обнулення» зародки у людей – подібні експерименти з ними заборонені, – хоча, швидше за все, у нас все влаштовано схожим чином. Якщо вчені з’ясують, як омолоджуються клітини на ранніх етапах розвитку, це, можливо, дозволить коли-небудь створити епігенетичну терапію для повного омолодження організму.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button