Технології

Моментальна регенерація: як наука винайшла пластирі для загоєння всього

Звичайні пластирі з аптеки вже застаріли, вчені винаходять біосумісні покриття для зрощування кісток, пов’язки з бактеріями й навіть мікроголками, щоб лікувати інфекції.

Nurce glue adhesive plaster.
Фото Від okskukuruzaПластир — це один з найпростіших способів прискорити загоєння рани. За такою ж схемою вчені починають лікувати хронічні пошкодження, бактеріальні інфекції й навіть аритмію.

Пластир — пов’язка з гідрогелю для боротьби з патогенами.

У звичайного пластиру і пов’язки з гідрогелю є відмінності, хоча обидва застосовують для лікування ран. Остання містить в собі антимікробні пептиди — це білки, які природним чином зустрічаються в нашій імунній системі. Вони руйнівно діють на бактерії й порушують їх захисну мембрану.

Творці пов’язки зі шведського технологічного університету Чалмерса протестували свій винахід і з’ясували, що гель дуже ефективний у знищенні шкідливих бактерій, в тому числі стійких до антибіотиків різновидів. Він не подразнює шкіру і забезпечує максимально ефективну роботу пептидів.

Новий пластир з ціанобактеріями зробили вчені з Китаю. Він насичує рану киснем і активно допомагає загоєнню. Його розробили спеціально для хронічних ран, які виникають при діабеті: у людей з таким діагнозом можуть з’являтися хронічні пошкодження й ураження шкіри. Постійно підвищений вміст глюкози в крові призводить до гіпоксії — нестачі кисню — тому рани не можуть запустити зростання судин і процес загоєння.

Вчені вирішили створити пластирі з ціанобактеріями, щоб в організмі був постійний доступ до кисню. Ціанобактерії — це одноклітинні, які організовують процес фотосинтезу і виробляють кисень з неорганічних сполук вуглецю.

Дослідники помістили ці бактерії в гідрогелеві кульки діаметром 1 мм і зробили з цієї конструкції пластирі. З пластиром швидкість загоєння ран у мишей з діабетом була такою ж, як у нормальних тварин.

Пластир з мікроголками для лікування бактеріальних інфекцій шкіри

Ці пластирі можуть доставити ліки прямо в запалену область. На їх внутрішній поверхні є безліч маленьких голок, заповнених ліками. Вони зроблені з речовини, яка нешкідливо розчиняється в організмі, наприклад, з шовку або кристалів льоду.

Пластир притискають до тіла пацієнта і мікроголки проникають в зовнішній шар шкіри, не доходячи до нервів. Потім вони розчиняються, вивільняючи ліки в міжклітинну рідину, далі воно потрапляє в кровотік.

Дослідники з Каролінського інституту Швеції вирішили використовувати цей алгоритм і розробити пластир для локального лікування шкірних інфекцій. Зазвичай в цьому випадку застосовують антибіотики, але вони можуть діяти й на інші області та органи, викликаючи побічні ефекти.

Дослідники створили пластир, який поміщають на місце інфікування стафілококом. Діюча речовина направлена точно до інфекції, тому було потрібне невелике дозування. Це дозволяє звести до мінімуму побічні ефекти. Автори протестували винахід на шкірі поросят, і воно успішно скоротило число бактерій стафілокока. Зараз тривають тести на тваринах. Якщо вони пройдуть успішно, то пластир почнуть перевіряти на людях.

Пластир з голками з льоду — пластир для лікування внутрішніх пошкоджень і зрощування кісток

З новим пластиром використовується метод лапароскопії — це хірургічне втручання, що дозволяє «заглянути» в черевну порожнину і малий таз через невеликі розрізи або проколи. В результаті чого пластир швидко та ефективно закриває навіть великі пошкодження внутрішніх тканин і органів.

Ця система складається з тонких пластирів, які розміщені на кінці лапароскопічних інструментів. Як тільки такий пристрій досягає травмованого органу або м’язи, пластир притискається поверх нього, в процесі розвертаючись. При цьому він захищає біологічну тканину й утримує її, поки рана гоїться, а потім біо розкладається.

Також з’явився пластир для зрощування кісток, він фіксує кістки разом і може замінити пластини й штифти з металу. Вчені Королівського технологічного інституту Швеції KTH відзначили, що у лікарів, які проводять операції на зламаних кістках, не завжди є відповідні металеві пластини, якими можна стабілізувати травму.

Тому вони створили свій пластир для таких операцій і пояснили, як його інтегрувати у звичайну роботу хірурга. Спочатку лікар вкручує в ділянки кістки гвинти, щоб зафіксувати її. Верхня частина гвинта залишається зовні й служить опорними точками. Потім на цільовій області створюється тимчасовий м’який і податливий пластир, що охоплює всі головки гвинтів. Він миттєво твердне і залишається до повного загоєння.

За результатами експериментів вчені заявили, що пластир був міцним і витримував часті згинання та розгинання руки, а також допоміг кістковій тканині зажити. Побічних ефектів не виявили.

Пластир для костей — електронний пластир для пошкодженого серця

Новий спеціальний пластир для серця контролює його ритм і стан в режимі реального часу. Його зробили дослідники з х’юстонського університету. Пристрій вийшов м’яким і еластичним, а також не заважав серцебиттю на відміну від попередніх варіантів.

Дослідники розмістили в пластирі датчики, що збирають дані про електрофізіологічну активність, напругу, температуру і серцебиття. Під час експерименту його протестували на серці свині й з’ясували, що пластир успішно може отримувати енергію для роботи від скорочення органу.

Також пластир можна застосувати для лікування аритмій за допомогою електричної стимуляції або теплової абляції — методу відновлення пошкоджених судин під впливом лазера.

Пластир став універсальною формулою для зовсім різних видів ліків і терапій, але його головна перевага — простота — залишилося. Розвиток таких медичних пристосувань говорить про те, що скоро ми будемо використовувати доступні пристрої, щоб підтримувати свій організм і направляти лікування точково тільки на ті області, які його потребують.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments