Земля

Морські блискавки набагато могутніші від земних

Люди, які живуть або працюють поруч з берегом моря, найбільш схильні до ризику надсильного удару блискавки. До такому висновку прийшли дослідники з Технологічного інституту Флориди, які виявили, що блискавка можуть бути набагато більш потужними над океаном, ніж над землею.


Вчені проаналізували блискавки над районами Флориди і її узбережжям, використовуючи дані Національної мережі виявлення блискавки в США (NLDN). Деякі попередні непрямі спостереження вказували на те, що розряди над морською водою відрізняються особливою силою. Нове дослідження вперше підтверджує ці припущення шляхом незалежних вимірювань.

Дослідники, які вивчають блискавки, детально розглядають кожен електричний розряд в атмосфері, щоб краще зрозуміти, як він сформувався. Безліч фізичних процесів укладаються в частки секунди, коли заряджені частинки в грозових хмарах формуються в низхідні потоки електрики, які «прикріплюються» до електричних потоків, піднімаючись з суші або води, утворюючи знайомий зигзаг.

У ході свого дослідження вчені виміряли пікові струми розрядів над сушею і океаном з 2013 по 2015 роки і розрахували тривалість «негативної ступінчастої блискавки» — електричного потоку, який рухається вниз до землі з грозової хмари. Коли ця блискавка торкається землі, сплеск струму, як правило, з піковим значенням близько 30 кілоампер, тече вгору до хмари. Тривалість негативних ступінчастих блискавок над океаном виявилася значно коротше, ніж над сушею. Це вказує на те, що вони несуть у собі більше заряду, і це призводить до більш сильного подальшого сплеску струму від землі.

Автори роботи виявили, що під час ударів над водою в західній Флориді середня тривалість ступінчастої блискавки була на 17 % коротше над океаном, ніж над сушею, а в східній Флориді її середня тривалість була на 21-39 % коротше в двох океанічних районах, ніж на суші. Залежність між тривалістю блискавки та її піковим струмом показала, що блискавки з піковими струмами більше 50 кілоампер в два рази частіше зустрічаються на океанічних грозах.

Ці дані свідчать про те, що люди, які живуть поблизу океану, можуть серйозно постраждати від удару блискавки, коли шторми розвиваються над океанами і переміщуються на берег. Нове розуміння природи блискавки могло б пояснити, як будувати прибережну інфраструктуру і судна, щоб звести до мінімуму ризик від надпотужних розрядів, які утворилися над морем.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button