Земля

Зміна клімату зробило південно-європейських неандертальців канібалами

Неандертальці, які жили в період міжльодовиков’я 128-117 тисяч років тому на півдні Європи, можливо, були канібалами за необхідності. Так вважають французькі вчені, які опублікували результати дослідження в Journal of Archaeological Science. На їхню думку, зміна клімату призвело до зменшення кількості великих і середніх тварин у регіоні, де жили неандертальці, тому їм довелося почати поїдати один одного, щоб вижити.

За останні 400 тисяч років Микулинське (Еємське) інтергляціалі було найтеплішим. Воно тривало понад 10 тисяч років, 128-117 тисяч років тому. Середня температура була приблизно на 1-2 градуси Цельсія вище, а рівень моря на 6-9 метрів вище, ніж зараз. В цей час змінювалися флора і фауна в тій чи іншій області, і як переносили теплий клімат які жили в той час у Європі неандертальці, ми знаємо погано. На сьогодні в Західній Європі відомо мало місць з точно датованих стратиграфічними шарами, де збереглися б і останки тварин та рослин, і сліди присутності давніх людей, що жили під час Микулинського міжльодовиков’я.

Одне з таких місць — печера Мула-Герси на південному сході Франції. Тут є стратиграфічні шари, що утворилися під час Микулинського міжльодовиков’я, а в них збереглися тварини і рослинні залишки, кам’яні знаряддя і залишки паленого вугілля. На початку 1990-х років в Мула-Герсі, в шарах, відповідних Микулинському міжльодовиковью, знайшли останки шести неандертальців, двох дорослих, двох підлітків і двох дітей. Мабуть, вони стали жертвою канібалів: на кістках вчені виявили відмітини, зроблені кам’яними знаряддями, тіла древніх людей розчленували, а на кістках пальців збереглися позначки людських зубів.

Більшість дослідників, які вивчали канібалізм стародавніх людей, сходяться на тому, що частіше це була ритуальна практика, а також можливість поповнити запаси білка при відсутності іншої тваринної їжі. Археологи Альбан Дефлер (Alban R. Defleur) і Еммануель Дескло (Emmanuel Desclaux) з Національного центру наукових досліджень Франції припустили, що південно-європейські неандертальці стали канібалами вимушено. Через зміни клімату в регіоні умови життя стали важче, велика дичина зникла і стародавнім людям довелося їсти один одного.

Автори ще раз проаналізували останки неандертальців, їх кам’яних знарядь, тварин і рослин, знайдених в Мула-Герси в шарах, що сформувалися під час останнього міжльодовиков’я 128-117 тисяч років тому, а також до і після нього, і порівняли свої дані з іншими публікаціями.

Вчені підтвердили, що клімат в районі Мула-Герсі в період Микулинського міжльодовиков’я був теплішим, ніж зараз. Зміна клімату з холодного і посушливого на теплий і вологий відбулося досить швидко. По мірі того, як змінювався клімат, змінилася й фауна, і ландшафти. У шарах, відповідних льодовиковим періодам вчені знаходили кістки шерстистих мамонтів, північних оленів і лемінгів. Під час міжльодовиков’я їх змінили лані, носороги і ведмеді, але великих і середніх тварин, судячи за збереженими в печері останкам, стало набагато менше. Натомість з’являється багато дрібних лісових гризунів, черепахи і змії. Судячи з рослинних решток, замість луків з’явилися ліси, полювати в яких було важче.

Аналіз зубної емалі знайдених в печері неандертальців показав, що вони страждали від недоїдання і хвороб. Хоча у них був різноманітний рослинний раціон і періодично вони їли м’ясо, мабуть, їм часто доводилося голодувати і їсти рослини, які росли в районі печери. В таких умовах не дивно, що вони заповнювали недолік білка за рахунок родичів. Мабуть, вони поїдали померлих членів групи або вбивали більш слабких. У Мула-Герси четверо з шістьох неандертальців — діти і підлітки віком 15-16, двоє інших — літній чоловік і людина тендітної статури, можливо, жінка.

За словами авторів дослідження, у них вперше з’явилися докази, що неандертальці переживали важкі часи. Вони робили все для того, щоб вижити і їх дії не відрізнялися від того, що в схожій ситуації зробили б люди.

Раніше вчені показали, що неандертальці були досить практичними канібалами: вони використовували кістки з’їдених одноплемінників, як знаряддя праці.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button