Наука

Москіти-мутанти допоможуть боротися з малярією

Вчені з Університету Джона Хопкінса вивели москітів з вимкненим геном FREP1, завдяки чому комаха втрачає здатність переносити малярію. Але чи можна говорити про панацею?

Москіти — це справжні шкідники, з вини яких щорічно гине до 500 000 чоловік. Вони переносять безліч небезпечних патогенів: жовту лихоманку, гарячку денге, вірус Зіка і малярію, а також інші смертельні захворювання. Для більшості з них до цих пір не існує вакцин і по-справжньому дієвих ліків. Протягом багатьох років вчені вивчали геном москітів, сподіваючись змінити його і тим самим позбавити людство від небезпеки.

Одним з найбільш відомих досягнень у цій галузі стала масова стерилізація комах. Приміром, британська компанія Oxitec працювала з переносниками вірусу Зіку, видом Aedes aegypti. Генетики впровадили в лабораторних москітів летальний ген, який вбиває будь-яке потомство цих комарів з самками з дикого середовища, що дозволило істотно скоротити їх популяцію і запобігти поширенню вірусу. На цьому дослідники не зупинилися: їх нова робота обіцяє позбавити світ від малярії.

Використовуючи методику редагування генів CRISPR/Cas9, вчені з Університету Джона Хопкінса виділили ген під назвою FREP1, який, як виявилося, робить комарів Anopheles gambiae менш сприйнятливими до паразита, який живе в їх організмі і викликає малярію у людей. У циклі беруть участь певні протеїни, завдяки яким бактерії поселяються в слинних залозах комах, щоб потім разом з укусом проникнути в організм людини. У дослідженні, опублікованому цього тижня в журналі PLOS Pathogens, генетики продемонстрували, що використання CRISPR для видалення одного-єдиного гена FREP1 робить подібний процес є неможливим.

Здається, що ось вона, панацея, але насправді у цієї методики є істотний недолік. Дезактивація FREP1 у лабораторних москітів зробила їх менш конкурентоспроможними: іншими словами, в дикому середовищі самки швидше за все віддадуть перевагу іншим самцям. Справа в тому, що навіть невеликі дози опромінення, які лабораторні москіти отримують під час генетичної обробки, роблять їх слабкими: якщо в штучному середовищі вони відчувають себе нормально, то в реальному світі програють більш сильним самцям. Це знецінює всю роботу, оскільки її кінцевою метою є виведення в дикому середовищі покоління комах, які вже не зможуть переносити інфекцію. В якості альтернативи, автори роботи досліджують потенційну можливість дезактивувати FREP1 тільки в травній системі, щоб знизити вплив на організм в цілому.

Крім того, варто відзначити, що крім Anopheles gambiae на південь від Сахари мешкає ще близько 40 видів підвидів Anopheles, які також можуть передавати малярію людям. Поки невідомо, чи спрацює з ними та ж методика і до яких практичних результатів приведе її масове використання. Інший спосіб зупинити малярію, за словами генетиків, полягає в модифікації самої бактерії — вчені хочуть «заблокувати» її патогенні властивості.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button