Наука

Мозок людини намагається переключити увагу чотири рази в секунду

Експерименти на людях і мавпах виявили ритмічну роботу області, яка контролює увагу: коливання активності нейронів з частотою приблизно чотири рази в секунду змушують нас кожен раз відволікатися.

Поки ви читаєте цю пропозицію, ваш мозок кілька раз спробує відволіктися на щось інше. У нових дослідженнях показано зв’язок швидкої ритмічної активності нейронів мозку з переключенням уваги. Частота цих коливань становить приблизно чотири рази в секунду: кожен раз, коли активність падає, ми побіжно оцінюємо ситуацію в пошуках потенційно цікавих або небезпечних змін, важливих для виживання.

Ян Фібелькорн (Ian Fiebelkorn) і його колеги з Прінстонського університету проводили експерименти на макаках і людях-добровольцях, пацієнтах, що страждають важкою формою епілепсії і проходять для лікування хірургічні операції. Активність нейронів у них реєструвалася з високою точністю, за допомогою електродів, вбудованих безпосередньо в мозок. Піддослідні сиділи перед екраном і повинні були концентруватися на точці в його центрі, поки відеокамера стежила за рухами їхніх очей.

Потім на екрані дуже швидко спалахували і гасли ледь помітні прямокутні фігури. І люди, і мавпи (які пройшли попереднє навчання) намагалися визначити орієнтацію цих прямокутників — вертикальну або горизонтальну. Якщо це вдалося, макаки смикали за важіль, а люди відпускали натиснуту кнопку миші. Про результати експериментів вчені повідомляють в журналі Neuron.

Головний інтерес дослідників був направлений на роботу «лобно-тім’яної області» (Frontoparietal Network), яка, наскільки відомо, контролює нашу увагу. Точні електроди виявили, що нейрони цієї мережі, як і нейрони, що залучені до обробку зорової інформації, проявляють циклічну коливальну активність, змушуючи нас ритмічно відволікатися від завдання і здійснювати швидкі підсвідомі спроби перейти з частотою близько чотирьох разів на секунду.

Судячи з того, що однакові ритми виявляються і в людей, і в мавп, механізм це досить давній. Автори вважають, що у людей, які страждають дефіцитом уваги або синдромом гіперактивності, може відбуватися порушення роботи саме цього механізму скоординованої «пульсації» двох груп нейронів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button