Наука

Мозок великої рогатої худоби зменшився після одомашнення

Дослідження показало, що мозок великої рогатої худоби поменшав після того, як тварин одомашнили. Автори роботи вважають, що на це вплинуло те, як багато часу тварини проводять поряд з людиною і наскільки слухняними їх хочуть бачити люди.

Мозок зубра в порівнянні з черепом / © Ана Балькарсель

Як правило, у одомашнених тварин мозок менший, ніж у диких побратимів. Цей феномен раніше не помічали у великої рогатої худоби, оскільки їх дикі предки давно вимерли.

Тепер команда вчених з Цюріхського університету у Швейцарії з’ясувала, як змінився мозок тварин з часом. Біологи виміряли 13 черепів вимерлого дикого туру – передбачуваного предка сучасної великої рогатої худоби. Потім останки порівняли з даними 317 черепів, що належать 71 породі жуйних парнокопитних. Подробиці роботи опубліковані в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Відмінності в розмірах черепів показали, що мозок домашньої худоби зменшився в середньому на 25,6% в порівнянні з древніми дикими предками.

Також вчені помітили, що розміри цього органу у тварин варіюються. Так, у худоби, яка проводить більше часу поруч з людьми – наприклад, у молочних корів, – виявився найменший мозок. А у тварин, які рідше контактують з людиною – у биків, що беруть участь в кориді, – мозок більший і за розміром ближче до вимерлих диких парнокопитних. Найбільший мозок – тих, що живуть на волі тварин.

Швидше за все, такі відмінності пов’язані з тим, що при розведенні м’ясної й молочної худоби, відбирають більш слухняних особин.

«Ми виявили відмінності в розмірі мозку у парнокопитних різних видів. І ці відмінності сильно залежать від того, як багато часу тварини проводять поряд з людиною. Так що інтенсивність людського контакту впливає на те, наскільки у них зменшується мозок », – розповіла Ана Баркальсель, автор роботи.

Домінік Райт з Університету Лінчепінга в Швеції, в свою чергу, зазначив, що це може бути занадто простим поясненням. «Схоже, у міру одомашнення у великої рогатої худоби змінився мозок. Але проблема в тому, що ми не знаємо, чи дійсно сучасна худоба походить від цих турів, останки яких досліджувала команда », – сказав він.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button