Людина

Мозок зберігає біоелектричну активність навіть у глибокій комі

Дослідники з Монреальського університету (Канада) виявили в мозку електрохвильову активність, якої досі ніхто не помічав.

Активність, названа ню-комплексом, була зареєстрована при ізоелектричній (плоскій) ЕЕГ, коли мозок знаходиться в комі і ніяких ознак життя не проявляє.

Незрозумілі хвилі спочатку були помічені у пацієнтів у стані медичної коми, викликаної медикаментами, а потім те ж вчені спробували відтворити в експериментах на тваринах. Для цього кішок занурювали в глибокий наркоз: при наркозі теж може виникати ізоелектрична ЕЕГ, однак цим станом можна управляти, і відсутність біоелектричної активності мозку в даному випадку явище тимчасове. Лінії ЕЕГ у кішок, що відповідали роботі кори, вирівнювались, проте в 100% випадків спостерігалася активність гіпокампу, центру навчання і пам’яті.

Ці хвилі, як пишуть дослідники в PLoS ONE, поширювалися від гіпокампа по корі і були в точності схожі на ті, які до цього бачили у людей в комі.

При цьому ню-комплекс не був схожий ні з якими іншими активностями, які можна зареєструвати у мозку, будь то час сну, неспання або кома. Взагалі, плоска ЕЕГ – це ознака глибокої коми, і те, що якась мозкова активність можлива навіть у цьому стані, виявилося для вчених великим сюрпризом. Виглядало це так, як якщо б гіпокамп посилав запити в керуючий центр або, приміром, допомагав нейронам кори залишатися в робочому вигляді.

Тут варто уточнити, що ню-комплекс з’являвся лише на певній стадії занурення в кому і за певної концентрації ізофлурану, який використовувався для наркозу. Кома не була пов’язана з якимись органічними ураженнями мозку, і в інших її варіантах, можливо, ніякого ню-комплексу немає і в помині.

Так чи інакше, те, що мозок здатний навіть у глибокій комі проявляти небачену досі активність, має змусити вчених переглянути уявлення про те, коли настає смерть мозку: мабуть, її критерії доведеться зробити більш гнучкими. Крім того, часто буває так, що пацієнта потрібно занурити у штучну кому, щоб дати можливість організму відновитися. Можливо, тепер лікарі зможуть відправляти хворих в більш глибоку кому, не боячись, що вона зашкодить мозку.

Натхнення: compulenta.computerra.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button