Наука

Мозок зміг «пророкувати майбутнє», виходячи з мелодії, яку слухає

Вчені з’ясували, що людський мозок здатний «додумати» мелодію і сприйняти її як завершену, якщо вона закінчується певним чином. Таким чином наш мозок намагається «передбачити майбутнє». Цей же феномен, на думку дослідників, стосується додумування мови та інших явищ, що протікають у часі.

Мозок зміг «пророкувати майбутнє», виходячи з мелодії, яку слухає / © Getty images

Досліджуючи те, як людський мозок обробляє прослухану мелодію, вчені з університетів Орхуського (Данія), Лондонського (Великобританія) і Макмастера (Канада) змогли показати: коли музичний уривок має незакінчений або невизначений характер, людський мозок автоматично передбачає закінчення мелодії.

Тобто фактично фахівці з’ясували, що мозок здатний давати передбачення на майбутнє. До цього вважалося, що наш мозок оцінює музичні мелодії тільки постфактум, але не здатний «передбачити» те, чим вони закінчаться. Дослідження опубліковане в журналі Psychological Science.

Воно включало два експерименти, в яких брали участь 38 і 31 осіб відповідно. У першому вони слухали хоральні мелодії Баха. При цьому учасники могли призупиняти або перезапускати музику, натискаючи клавішу пробілу на клавіатурі. Потім добровольців перевірили на те, наскільки добре вони запам’ятовують мелодії. В результаті учасники уважніше прислухалися до звуків.

У другому експерименті піддослідні слухали одні й ті ж музичні уривки, а потім оцінювали те, наскільки повно вони звучали. З’ясувалося, що люди порахували мелодії, що закінчуються на високо ентропійному тоні, як повнішими й такими, що довше затримували на них увагу. Виходячи з цього вчені зробили висновок, що приблизно так само людський мозок оцінює закінченість, коли мова доходить до мови, рухів або інших процесів: він автоматично додумує закінчення того чи іншого «сюжету» в нашому житті.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button