Земля

Мухи сплять так само, як люди

Парадоксально, але мухи дрозофіли з примітивними мізками, сплять так само як і люди. Вчені з австралійського Університету Квінсленда встановили, що як і у людей, у мух спостерігаються різні стадії інтенсивності сну.

Вчені вивчали мозок мух, записуючи їх мозкову активність і реакцію на різні подразники. В результаті з’ясувалося, що мозок мух може знаходитися у фазі швидко(REM) або повільного(non – REM) сну. Виходить, що навіть у примітивної комахи існують різні функції мозку, які здатні вирішувати складні завдання. Вважається, що одна з функцій повільного сну – уповільнення синаптических зв’язків в мозку, що дозволяє засвоїти отриману за день інформацію і одночасно зменшити споживання енергії. І дійсно, якщо мух впродовж дня інтенсивно чомусь учили, то потім вони входили у фазу повільного сну. Коли учені міняли білок, відповідальний за уповільнення синаптических зв’язків, мухи спали глибоким сном навіть вдень.

На перший погляд вивчення сну у мух є справою малокорисною, але насправді це найважливіша наукова робота. Тепер учені знають, що мухи можуть бути цінним модельним організмом для вивчення функцій мозку людини. У цьому плані вже є перші корисні відкриття. Зокрема глибоке розуміння процесів сну у мух дозволяє вивчити найважливіші особливості анестезії.

Так, контури мозку, які сприяють сну у мух, важливі для регулювання чутливості до використовуваного для наркозу препарату ізофлурану. Збільшення активності генів, відповідальних у мух за сон, привело до того, що у мух підвищилася чутливість до наркозу і навпаки. Іншими словами, мухи які спали довше і міцніше, легко “відключалися” після введення наркозу, тоді як мухи, які спали менше, придбали стійкість до анестезії.
Отже, несподівана схожість примітивного мозгу мухи и складного мозгу людини зможе допомогти в розробці нових ліків і методик боротьби з безсонням і втомою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button