Земля

Мурахи здатні лікувати поранених побратимів (відео)

Вчені вперше спостерігали роботу «мурашиних санітарів», які лікують і повертають в дію поранених солдат і тих, хто втратив кінцівки.

Великі африканські мурахи Megaponera analis – не кращі будівельники і не розводять тлю, це «народ воїнів», хижаки. Вони спеціалізуються на термітах, на гнізда яких влаштовують масові набіги. Групи з декількох сотень солдатів атакують швидко і жорстоко, забираючи до себе і личинки, і тіла дорослих ворогів для поїдання.

Однак терміти аж ніяк не беззахисні і відчайдушно обороняються, а потужні щелепи дозволяють наносити дуже небезпечні укуси. Втрата однієї або кількох кінцівок для цих мурах – цілком звичайна справа. У минулому році Ерік Франк (Erik Frank) і його співавтори помітили, що поранені мурахи здатні використовувати спеціальний феромон, закликаючи на допомогу товаришів, і тоді інші Megaponera можуть відтягнути їх в мурашник для відновлення сил.

У новому дослідженні Франка і його колег історія поранених мурах отримала природний розвиток: в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society B, вчені описують роботу «мурашиних санітарів» після того, як поранені доставлені в гніздо. На зробленому вченими відеозаписі видно, як робітник «санітар» проводить кілька хвилин, «вилизуючи» рани солдата.

[box type=”success” ]Експерименти показали, що ця процедура дійсно рятує життя: мурахи, які втратили кінцівку, та не проходили таке «облизування», гинули у 80 відсотках випадків протягом декількох годин після поранення. І навпаки, ті, хто був вчасно «підліковувався», виживали з вірогідністю близько 90 відсотків.[/box]

Мурахи прямо на полі бою вирішують, хто буде «достойний» вилікуватися і повернутися у стрій, не підбираючи надто тяжко поранених або тих, хто втратив уже п’яту кінцівку. Більш того, смертельно пошкоджені особини самі відповзають в бік, не заважаючи забирати легко поранених товаришів.

При цьому вчені зізнаються, що поки не можуть сказати, як саме діє ця «санобробка». Можливо, вона дозволяє просто видалити сміття і бруд з рани, а можливо, «санітари» додатково обробляють її якимось секретом з антимікробною дією.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button