Земля

Біологи виявили, що гриби “потіють” для охолодження

Розглянувши десятки видів грибів, вчені з’ясували, що ті завжди залишаються холодніше від навколишнього середовища. Щоб підтримувати низьку температуру, вони активно випаровують вологу. Цю особливість запропоновано використовувати для створення економічних «грибних холодильників».

©Radames Cordero

Пігменти різних кольорів по-різному поглинають і відбивають випромінювання. Тому вчені з американського Університету Джонса Хопкінса вирішили дослідити, як пігменти впливають на терморегуляцію грибів. Вони переглянули багато видів через інфрачервону камеру і виявили, що всі вони помітно холодніші за навколишнє середовище, незалежно від кольору. Виявилося, що така особливість властива навіть одноклітинним грибам на кшталт дріжджів, а для охолодження вони випаровують воду зі своєї поверхні. Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі PNAS.

Після перших польових спостережень з ІЧ-камерою професор Артуро Касадеваль (Arturo Casadevall) і його команда провели більш детальні експерименти в лабораторії. Вивчивши десятки видів грибів, вони виявили, що деякі з них залишаються на один-два градуси холодніше навколишнього середовища, а деякі (наприклад, гливи) охолоджуються на цілих шість градусів. Температура нижче середовища підтримується і в колоніях всіх 19 досліджених вченими одноклітинних видів, включаючи дріжджі і пеніцили. Навіть якщо температура навколо була близька до точки замерзання води, гриби залишалися злегка холодніше неї.

На знімках ІЧ-камери видно, що колонії мікроскопічних грибків також залишаються холоднішими за зовнішнє середовище / ©Cordero et al., 2023

Мабуть, холод – не просто пасивна властивість грибів; вони активно підтримують таку температуру свого «тіла». Це показали додаткові експерименти, поставлені при різних температурах і вологості повітря. Висока вологість знижує інтенсивність випаровування води, і вона дійсно ускладнювала охолодження грибів. Випаровування – процес ендотермічний, він йде з помітним поглинанням тепла. Таким же способом охолоджується і людський організм, виділяючи піт, який потім випаровується зі шкіри.

Найпростіший портативний “грибний холодильник” / ©Cordero et al., 2023

Випаровування води крізь пори на поверхні листя допомагає охолоджуватися і рослинам, проте у «вищих» грибів цей механізм працює набагато ефективніше. Мабуть, це досягається завдяки наявності гіменіального шару, де розташовані спороносні органи. Він часто утворює пластинчасті або пористі структури, які помітно збільшують площу поверхні, через яку може проходити випаровування вологи. Для чого грибам потрібна прохолодна температура, поки невідомо.

Однак автори роботи вважають, що гіпотермічні властивості грибів можна використовувати для створення «біохолодильників». Вчені продемонстрували це, помістивши близько 500 грамів печериць в пластикову ємність, через яку проганяли повітря за допомогою вентилятора. Ємність встановили в контейнер побільше, і холодне «грибне» повітря дозволило підтримувати в ньому температуру на десять градусів нижче навколишнього середовища.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button