Земля

На дні Маріанської западини виявлені бактерії, що живляться нафтою

У найглибшій точці Світового океану, Маріанській западині, розташованої в західній частині Тихого океану і яка йде під поверхню майже на 11 000 метрів (для порівняння, висота гори Еверест становить 8848 метрів) вчені виявили унікальні бактерії, які живляться нафтою. Дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Microbiome, проводилися міжнародною групою фахівців на чолі з вченими з Університету Східної Англії. Вчені провели найповніший аналіз мікробних популяцій у найглибшому місці западини.

Дослідницька група спустилася вниз, щоб зібрати зразки мікробної популяції в найглибшій частині Маріанської западини – приблизно в 11 000 метрів під водою. Повернувшись в лабораторію вчені відтворили умови середовища існування цих бактерій і з’ясували, що деякі з цих груп мікроорганізмів здатні розкладати вуглеводень.

«Вуглеводні – це органічні сполуки, які складаються тільки з атомів водню і вуглецю, і їх можна знайти у багатьох елементах, включаючи сиру нафту і природний газ. Таким чином, ці типи мікроорганізмів, по суті, живляться сполуками, аналогічними тим, що містяться в нафті, а потім використовують їх в якості палива. Подібні мікроорганізми зіграли певну роль в усуненні нафтових розливів, що виникають при стихійних лихах, таких як розлив нафти BP в 2010 році в Мексиканській затоці», — коментує один з авторів нового дослідження Джонатан Тодд зі Школи біологічних наук Університету Східної Англії.

На дне Марианской впадины обнаружены бактерии, питающиеся нефтью
Виявлена бактерія, що розкладає вуглеводні

Вчені повідомляють, що частка бактерій, які розкладають вуглеводи, в западині найвища на Землі. Але звідки бактерії отримують вуглеводні для живлення? Щоб розкрити цю загадку вчені взяли проби води з глибин 2000, 4000 і 6000 метрів. З’ясувалося, що вуглеводні присутні у всіх зразках взятої води.

«Нами виявлено, що вуглеводні існують на глибині 6000 метрів нижче поверхні океану і, можливо, навіть глибше. Значна їх частина, ймовірно, пов’язана з забрудненням поверхні океану», — пояснює Микола Педенчук зі Школи наук про навколишнє середовище Університету Східної Англії.

«На наш подив, ми також ідентифікували біологічно вироблені вуглеводні в океанічних відкладеннях на дні западини. Це говорить про те, що унікальна мікробна популяція виробляє вуглеводні у цьому ж середовищі», — додав дослідник.

За словами вчених, ці вуглеводні схожі на сполуки, з яких складається дизельне паливо. Вони були виявлені у водоростях на поверхні океану, але ніколи не зустрічалися в мікробах на величезних глибинах.

На думку дослідників, вуглеводні допомагають мікробам пережити сильний тиск у 1091 кг/см2, який є на дні Марсіанської западини.

«Крім того, вони можуть також виступати в якості джерела їжі для інших мікробів, які, можливо, здатні споживати будь-які забруднюючі вуглеводні, що потрапляють на дно океану. Але необхідні додаткові дослідження, щоб повністю зрозуміти це унікальне середовище», — додає Девід Лі-Сміт, ще один автор дослідження зі Школи біологічних наук Університету Східної Англії.

Вчені планують і далі досліджувати мікробне життя на дні Маріанської западини, а також постараються з’ясувати обсяги вуглеводнів, що потрапляють в її середовище через діяльність людини.

«Поки ми більше знаємо про Марс, ніж про найглибшу частині Світового океану», – підсумував професор Сяо-Чжан Хуа з Океанічного університету в Китаї.

Кнопка «Наверх»