Головна / Земля / Землетрус століття може відбутися в Бангладеш

Землетрус століття може відбутися в Бангладеш

На кордоні між Індією, Бангладеш і М’янмою знаходиться особливо велика зона тектонічної напруги, руйнування якої викличе потенційно найсильніший землетрус за останнє століття або навіть тисячоліття, заявляють сейсмологи в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.

6efa1574f3be5912fbf794e35ddddf6a
«Бангладеш перенаселений у всіх сенсах цього слова. Усі нафтові та газові вишки, підприємства важкої промисловості, електростанції розташовані поруч з потенційними епіцентрами землетрусів, і всі вони будуть зруйновані при перших сильних поштовхах. Дакка, столиця країни, переживе такі масштаби руйнувань і перетвориться в таке пекло, що вона, швидше за все, буде повністю залишене населенням», — заявив Сайед Ахтер з університету Дакки.

Ахтер і його колеги з’ясували, що всьому півдню Азії загрожує масштабна природна катастрофа, вивчаючи зміщення порід Землі в районі Гімалайських гір, де зараз стикаються три великих тектонічних плити – Зондська, Євразійська та Індо-Австралійська.

Використовуючи дані наземних датчиків GPS, супутникові знімки та інформацію з радарів геодезичних літаків, сейсмологи виявили, що Індо-Австралійська плита, всупереч думці деяких геологів, занурюється під Євразійську плиту з східної сторони зі швидкістю 30-40 міліметрів в рік, що значно вище очікуваного. При цьому плити рухаються в протилежному напрямку: Євразійська плита — на південний захід, а Індо-Австралійська – на північний схід. Землетрус біля Суматри в квітні розколов літосферну плиту навпіл

Це створює на межі Індії, Бангладеш і М’янми особливу зону тектонічної напруги — раніше подібні зони знаходили тільки на дні океану, де стикаються великі літосферні плити. Накопичення в розломі потенційної енергії в результаті тиску індійської плити знизу на євразійську може призвести до мегаземлетрусу.

Як правило, чим довше енергія накопичується в таких розломах, тим сильнішим буде землетрус. У випадку з зоною, знайденої Ахтером і його колегами, цей процес тривав понад 400 років. Це загрожує землетрусом магнітудою 8,2 або навіть вище 9 пунктів. При цьому плити, за розрахунками вчених, можуть підстрибнути на 5,5 метра.

Лінії розлому, за словами вчених, проходять через долини річок Брахмапутра і Ганг на площі в 250 на 250 кілометрів, під загрозою опиняються Дакка і ще ряд великих міст у Бангладеш і Індії, за розрахунками Ахтера і його колег — понад 140 мільйонів людей.

Поки незрозуміло, коли відбудеться цей катаклізм – він може статися як найближчим часом, так і через 500 або навіть більше років. Вчені планують зробити експедицію до одного з тектонічних розломів і вивчити його за допомогою радарів, щоб дати більш точний прогноз і оцінити небезпеку для жителів регіону.