Земля

На кордоні Невади і Каліфорнії виявлена небезпечна сейсмічна зона

Мережа розломів, що вистилають кордон Каліфорнії і Невади на схід від гір Сьєрра-Невада, може бути близька до розриву і великого землетрусу. Такий висновок зробили фахівці Університету Людвіга-Максиміліана в Мюнхені, опублікувавши результати своїх досліджень у науковому журналі Американського геофізичного союзу (American Geophysical Union).

82a36e49165f1352f29512b63c69b720
Сейсмічна зона охоплює цілу сітку розломів, здатних генерувати помірні і великі землетруси. Вчені повідомляють, що протягом останніх 1400 років тут сталося, принаймні, 17 потужних сейсмічних подій. Дрібні ж поштовхи в останні роки фіксуються не випадково, а в результаті накопичення стресу від попередніх землетрусів.

Як відомо, розломи на західному узбережжі Північної Америки утворюються в результаті зіткнення Тихоокеанської і Північноамериканської тектонічних плит. Деякі з них, як наприклад Сан-Андреас, мають чітко виражені межі і добре вивчені. Якщо ж говорити про розломи на кордоні Невади і Каліфорнії, то вони являють собою мережу з безлічі дрібних тріщин, які займають велику область і відрізняються складною взаємодією між собою.

За словами геолога Алессандро Вердеччіа з Університету Людвіга-Максиміліана, під час дослідження фахівці оцінили всі поштовхи в регіоні з 587 до 1954 року і виявили, що більшість сейсмічних подій відчували так званий стрес Кулона. Це означає, що після землетрусів напруження в земній корі не вивільняється, а подорожує вздовж розлому і накопичується в нових місцях.


Карта розломів на кордоні Невади і Каліфорнії. Червоним позначені місця з високою напругою.

У процесі аналізу дослідники склали тривимірну комп’ютерну модель сейсмічної зони і спробували визначити ті ділянки, де спостерігається стрес Кулона. З’ясувалося, що 80 % землетрусів у регіоні відбувалися в тих областях, де зростання напруги було найвищим. На поточний момент аналогічний високий тиск в межах від 27 до 45 Бар (достатніх для запуску помірних і великих землетрусів) накопичився відразу на трьох розломах під назвою Фіш-Лейк, Піраміда і Хоні, розташованих між Долиною смерті (Каліфорнія) і Ріно (Невада).

Якщо врахувати, що ці розломи знаходяться поруч один з одним і зберігають відносний спокій понад 1000 років, можна припустити, що вони готові до розриву. «Показники напруги на розломах дуже близькі до напруги перед великим землетрусом», – говорить Алессандро Вердеччіа. «Це означає, що вони здатні на катастрофу».

У той же час вчений додає, що прогнози землетрусів в цілому мають багато невизначеностей, тому масштабна подія на кордоні Невади і Каліфорнії необов’язково є неминучою. За словами фахівця, основне завдання вчених на сьогоднішній день – звести до мінімуму ці невизначеності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button