Всесвіт

На Сатурні і Юпітері виявлені незвичайні хімічні процеси

Водень і гелій, як показали результати роботи команди Единбурзького університету та їх колег з Китаю і США, не вступають в реакцію один з одним при надвисокому тиску. А тиск в цих планетах може бути в 2,5 мільйони разів вище, ніж в атмосфері нашої Землі.

Поки експерименти, звичайно, проведені тільки в лабораторних умовах. Це допомагає зрозуміти, чому так незвичайно поводяться гази, з яких в основному складаються Сатурн і Юпітер. Щоб перевірити свою теорію, вчені помістили мікрооб’єм газу в спеціальний пристрій — комірку з алмазним ковадлом. У цьому приладі два конічних алмазів стискають речовина на дуже малій (менше міліметра) площі. Виходить надвисокий тиск — до кількох мільйонів атмосфер.

З-за того, що алмази прозорі, можна досліджувати різними способами вже стислу речовину. У цьому експерименті вчені, стиснувши гази, використовували рамановську спектроскопію. Промінь лазера, потрібної довжини хвилі, проходить через зразок і розсіюється в залежності від молекулярного складу речовини.

Дослідження не тільки допомогло знайти нові дані про можливі хімічні процеси на Сатурні і Юпітері, які допоможуть краще розуміти явища, які відбуваються на них. Дані можуть допомогти подальшим дослідженням поведінки елементарних газових сумішей в екстремальних умовах в цілому.

Кнопка «Наверх»