Всесвіт

На Сонці зафіксували незвичайний корональний викид у формі метелика (фото+відео)

Обсерваторія SOHO 9 березня зафіксувала дивний корональний викид маси на Сонці. Про незвичайну подію повідомляє портал spaceweather.com.

Супутникова обсерваторія SOHO, розроблена Європейським космічним агентством і НАСА, зафіксувала незвичайний корональний викид маси ввечері 9 березня. Частинки плазми, викинуті вибухом, розлітаються в різні боки, формуючи структуру схожу на крила метелика.

Корональний викид маси на Сонці. Яскравий об’єкт біля правого краю знімка – Юпітер. Зображення: SOHO

Корональні викиди маси (КВМ) — це величезні бульбашки корональної плазми, пронизані інтенсивними силовими лініями магнітного поля, які викидаються Сонцем протягом декількох годин. Великий викид може містити мільярд тонн плазми, частинки якої прискорені до декількох мільйонів км/год.

Зовні більшість КВМ зовні нагадують кільця диму або ореол (гало), що оточує джерело викиду. Експерти порталу spaceweather.com відзначають, що 9 березня викид стався на зворотному боці Сонця, за яким не спостерігають земні обсерваторії, а тому буде складно зрозуміти причину його незвичайної форми.

Класична форма КВМ: димне кільце (зверху) і ореол (знизу). Зображення: NASA Goddard Space Flight Center

Прискорені частинки, викинуті КВМ, впливають на магнітосферу Землі і можуть викликати магнітні бурі через кілька днів після викиду (потрібен час, щоб матеріал дійшов до Землі). Але, оскільки цей спалах стався на зворотному боці Сонця, потік частинок пройде у віддаленні від Землі і не вплине на нашу планету.

Сонце наближається до середини 11-річного циклу активності. У міру наближення до піку активності, який припаде на 2024-2025 роки, кількість спалахів і КВМ продовжить зростати. Вже зараз дослідники фіксують істотне підвищення сонячної активності: у лютому 2023 року середнє число сонячних плям на сонці перевищило 100 втретє з 2014 року (минулого максимуму).

Комбіноване зображення з сонячних плям, що спостерігалися в лютому 2023 року. Зображення: Senol Sanli


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button