Земля

На стелі єгипетського храму знайшли зображення знаків зодіаку (фото)

Археологи виявили серію барвистих розписів на стелі храму бога Хнума в Есне. Про відкриття повідомляє прес-служба Тюбінгенського університету.

Єгипетсько-німецька дослідницька група виявила нову серію барвистих стельових розписів в храмі Хнума в Есне, місті в Верхньому Єгипті. Рельєфні зображення включають всі знаки зодіаку, Юпітер, Сатурн, Марс, а також кілька зірок і сузір’їв, що використовувалися в давнину для вимірювання часу.

Зображення стрільця на стельової розпису до (зверху) і після реставрації (внизу). Фотографії: Ahmed Emam, Ministry of Tourism and Antiquities

Зображення знаків зодіаку — рідкість для єгипетських храмів, відзначають дослідники. Ідея про виділення пояса небесної сфери, по якому проходить видимий шлях Місяця, планет і Сонця, є частиною вавилонської астрономії, зображення зодіаку не з’являлося в Єгипті до правління династії Птолемеїв. Дослідники вважають, що система знаків зодіаку і пов’язаних з ними сузір’їв була введена в Єгипет греками і тільки після цього стала популярною.

Зодіак використовувався для прикраси приватних гробниць і саркофагів і мав велике значення в астрологічних текстах, таких як гороскопи, знайдені на черепках глиняного посуду. Однак в храмовому оздобленні він зустрічається рідко: крім Есни, залишилося всього два повністю збережених варіанти, обидва з Дендер, – говорить Даніель фон Реклінгхаузен, дослідник з Тюбінгенського університету

Зображення тварин (зверху) і декана, відповідної півночі (знизу) в розпису храму Хнума в Есне. Фотографії: Ahmed Emam, Ministry of Tourism and Antiquities

Крім зодіаку і зоряних сузір’їв, при реставрації були виявлені барвисті зображення змій, крокодилів і різних міфічних тварин. Серед них, наприклад, змія з головою барана і птах з головою крокодила, хвостом змії і чотирма крилами. Під час реставрації дослідники також виявили невідомі раніше написи.

Храм Хнума в Есне побудований в птолемеївську епоху, частина оздоблення відноситься до пізніших — римських часів. Це один з шести збережених великих єгипетських храмів греко-римського періоду. Стелі в храмі були покриті шаром бруду і кіптяви і, багато в чому завдяки цьому, збереглися через майже 2 тис. років. Дослідникам вдалося повністю відновити і перефарбувати зображення неба на стелі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button