Всесвіт

Надпотужний спалах спостерігали у молодої зірки, схожої на Сонце

Незвичайний спалах підказує, що Земля могла мати екстремально важке дитинство. Дослідження опубліковано у журналі The Astrophysical Journal Letters.

Астрономи Смітсонівської астрофізичної обсерваторії виявили потужне виверження молодої зірки, яка лише за кілька годин стала більш ніж у сто разів яскравішою. Це відкриття пропонує нове розуміння того, як молоді зірки, схожі на Сонце, поводяться на ранніх етапах життя і як вони впливають на розвиток новонароджених планет.

Дослідники використовували радіотелескопи комплексу SMA на Гаваях для спостереження за HD 283572. Ця зірка приблизно на 40% масивніша за Сонце і знаходиться в 400 світлових роках від Землі. HD 283572, вік якої становить менше 3 млн років, більш ніж у тисячу разів молодша за Сонце і знаходиться на стадії формування планет земного типу.

Вчені спостерігали за розподілом пилу в протопланетному диску в пошуку зачатків майбутніх екзопланет, але натомість зафіксували масивний спалах, який призвів до різкого збільшення світності зірки. Вимірявши енергію спалаху HD 283572, астрономи виявили, що за 9 годин зірка випустила приблизно в мільйон разів більше енергії, ніж будь-які подібні спалахи в міліметровому діапазоні, які спостерігаються на найближчих зіркових сусідах Сонця.

Зірка HD 283572 даних оптичного огляду (основне зображення) і в спостереженнях радіотелескопа до, під час і після спалаху. Фото: CfA/JB Lovell et al.

Це була грандіозна подія, кажуть автори дослідження. Кожна мілісекунда еквівалента витрачанню всього ядерного арсеналу на Землі, а сама подія тривала майже півдня. Але оскільки поки виявлено лише один спалах, залишається незрозумілим, що саме спровокувала цю подію.

Молодий вік зірки та її подібність із Сонцем дають важливі підказки про типові умови навколишнього середовища, в яких може знаходитися будь-яка молода планета, що розвивається, така як Земля. Потужні спалахи можуть обмежити розвиток атмосфери планет або серйозно пошкодити вже сформовані. Вчені продовжать спостереження, щоб зрозуміти, як часто відбуваються спалахи та як вони впливають на молоді екзопланети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button