Здоров'я

Наночастинки виявилися небезпечні для легенів

Американські вчені повідомляють, що наночастинки, використовувані сьогодні в різних областях – при виготовленні екологічно чистих вікон, в електроніці, системах очищення води, косметології та фармакології – є небезпечними.

Згідно з дослідженням, проведеним на клітинах легенів людини, токсичність наночастинок пов’язана з їх руйнівним впливом на клітинні мембрани. Результати роботи опубліковані в журналі Chemico – Biological Interactions.

nanochastynky

В даний час користувачам доступно більше 2800 видів різних додатків, до складу яких входять наночастинки, а до 2017 року очікується, що світовий обсяг продажів таких додатків досягне 50 мільярдів доларів. Однак, на думку вчених, таке зростання нанотехнологічних пристроїв несе в собі певний ризик для здоров’я населення та екології навколишнього середовища.

«У типовій порошкової формі токсичність цих сполук невелика, проте у вигляді наночастинок з діаметром 16-80 нанометрів ситуація кардинально змінюється», – відзначив провідний дослідник Юе-Вен-Хуан (Yue – Wern – Huang) з Місурийского університету науки і технологій.

Хуан і його колеги вивчили дію оксидів таких металів, як титан, хром, марганець, залізо, нікель, мідь і цинк, на здорові та злоякісні клітини легенів людини. Результати їх роботи показали, що в присутності наночастинок оксиду міді і цинку загинуло близько 80 % клітин внаслідок того, що дані наночастинки зруйнували клітинні мембрани.

Як пояснюють дослідники, токсичний ефект наночастинок пов’язаний з їх поверхневим електричним зарядом і наявністю вільної від електронів вічка в структурі цих сполук. Крім того, деякі наночастинки випускають іони металів, які також грають важливу роль в загибелі клітин.

Тепер дослідники працюють над можливістю знизити токсичність наночастинок і докладніше вивчити механізм їх взаємодії з клітинами.

«Ми збираємося покрити наночастинки оксиду цинку нетоксичними наночастинками, щоб зрозуміти, чи можна таким чином знизити їх токсичність без зниження корисного ефекту», – сказав професор Хуан. Також учені планують з’ясувати, чи не пригнічують наночастинки поділ і клітинний цикл.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


2 Коментарів

  1. Наночастки такі… подібні до електронів…літають навколо центру, а при температурі підвищенній не хочуть, або і не можуть триматись центра, тут – то їх і споживають легені…Гарна картинка на фото, скільки всього, та все шкідливе…- Наночасткам бракує капців, щоби тримались холодного центру…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button