Всесвіт

NASA вивчить таємничі куполи Грютхейзена на Місяці

NASA готується до запуску “пріоритетної” місії з дослідження загадкових куполів на Місяці. Космічне агентство оголосило, що марсохід вивчить куполи Грютхейзена, геологічну особливість, яка ставить багатьох вчених у глухий кут.

NASA/GSFC/Arizona State University

Космічне агентство оголосило про дві місії на місяць: NASA відправить на супутник апарат Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE), а також науковий комплекс Lunar Explorer Instrument.

Перша місія

NASA планує в 2025 році відправити на місяць апарат Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE), що складається з п’яти інструментів. Два з них будуть встановлені на стаціонарному посадковому модулі, а три — на невеликому всюдиході.

Протягом 10 днів Lunar-VISE буде досліджувати вершину одного з куполів Грютхейзена. Зібрані дані повинні допомогти вченим відповісти на питання про те, як ці куполи утворилися.

Друга місія

Lunar Explorer Instrument (LEIA) являє собою невеликий пристрій на базі CubeSat. Воно буде проводити біологічні дослідження на Місяці, доставивши на супутник Землі грибок Saccharomyces cerevisiae і вивчаючи його реакцію на радіацію і місячну гравітацію. Дані допоможуть дослідникам зрозуміти, як часткова гравітація і реальна радіація далекого космосу впливають на біологічні системи.

Чим так примітні куполи Грютхейзена?

Куполи Грютхейзена – два пагорби на околиці однойменного кратера, які мають характерну форму правильної півсфери, діаметром 20 кілометрів і висотою 1,5 кілометра. Ці куполи імовірно утворені липкою магмою, багатою кремнеземом, схожою за складом на граніт. Найдивовижніше в тому, що подібні утворення формуються тільки при наявності води і тектонічної активності, а цього на Місяці немає. Як вони утворилися – залишається загадкою. Можливо, подальші дослідження супутника Землі допоможуть дослідникам знайти відповіді.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button