Земля

Наскільки довгими були дні в часи динозаврів?

Всі ми з раннього дитинства знаємо, що в добі 24 години. Але чи відомо вам, що так було не завжди і колись давно у динозаврів було помітно менше часу для неспання, ніж у нас? Це пов’язано з тим, що мільйони років тому Місяць розташовувалася набагато ближче до нашої планети, з-за чого Земля оберталася швидше. Як наслідок, на зміну дня і ночі витрачалось менше часу, ніж зараз. Нещодавно вчені вирішили точно розрахувати, скільки годин тривав день в часи динозаврів. В цьому їм допомогли скам’янілі рештки прадавнього молюска, будова раковини якої змінювалося кожен день. По суті, вчені розрахували тривалість днів в часи динозаврів, як по товщині кілець в стовбурі визначається вік дерева.

Насколько длинными были дни во времена динозавров?
Виходить, динозаври лягали спати трохи раніше за нас?

Про проведене дослідження та його результати було опубліковано в науковому виданні New Atlas. У розпорядженні вчених опинилися останки стародавнього і вже давно вимерлого виду молюска Torreites sanchezi. Дослідникам вже було відомо, що щодня на раковині цих крихітних створінь утворювався новий шар мінералу, який відомий як кальцит. Вивчивши окаменілу раковину, оболонка якої в денний час змінювалася швидше, вчені з’ясували, що в часи динозаврів день тривав 23,5 години.

Тривалість дня мільйони років тому

Оскільки 70 мільйонів років тому кожна доба була на півгодини коротшою, в рокові містилося цілих 372 дня. Тобто, якби динозаври відзначали новий рік, вони б святкували на тиждень пізніше, ніж ми. Протягом мільйонів років тривалість днів збільшувалася, тому що Місяць щороку віддаляється від Землі приблизно на 3,8 сантиметра. Оскільки за один день наша планета робить рівно один оборот навколо своєї осі, а віддалення супутника уповільнює швидкість обертання, тривалість днів поступово збільшується. У підсумку, через мільйони років з дня вимирання динозаврів, в добі ми маємо 24 години.

Насколько длинными были дни во времена динозавров?
Скам’янілі останки молюска виду Torreites sanchezi

Тривалість дня мільярд років тому

Варто зазначити, що до появи динозаврів, приблизно 1,4 мільярда років тому, день тривав всього лише 18 годин. Тоді Місяць розташовувалася дуже близько до нашої планети і змушував Землю обертатися швидше, ніж зараз. Про це стало відомо приблизно у 2018 році, а детальніше про проведене дослідження можна почитати в науковому журналі Science.

Примітно, що тривалість доби з року в рік досі збільшується. Однак ми не можемо цього відчути, тому що дні стають довшими на 1,8 мілісекунди приблизно в 100 років. Так що, можна припускати, що через кілька сотень століть дні будуть особливо довгі. Тільки застанемо ми це час чи ні, поки невідомо, тому що деякі вчені прогнозують, що вже в 2050 році ми досягнемо точки неповернення, і планета почне вимирати.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button