Земля

У грецьких легендах про подорожі Одіссея описана Південна Америка


У VIII столітті до н. е. грецький поет Гесіод у своїй поемі «Теогонія» описав місце на краю землі. Там мешкають горгони, бог Атлант прийняв образ гігантської гори, а в величезної прірви бушує море.

Опис Гесіода нагадує руїни загадкового лабіринту Чавін-де-Уантар в перуанських Андах, вважає д-р Енріко Матевич, професор фізики з Федерального університету Ріо-де-Жанейро. Д-р Матевич в 2011 р. написав книгу «Подорож в міфологічне пекло», де висловив гіпотезу, що в подорожах грецького героя Одіссея мова йде про Південу Америку.

Частина книги присвячена аналізу подібностей між Чавін-де-Уантари і описами Гесіода. Географічний опис Гесіода відповідає цьому місцю. Крім того, артефакти в храмі і місцеві легенди перетинаються з грецьким міфом.

Географічні подібності

Гесіод так описував у «Теогонії» місце, де живе Горгона:

 

Безодня велика. Той, хто ввійшов би туди через ворота, Дна не досяг би тієї безодні протягом цілого року: Затяті вихори своїм подихом його підхопили б, Стали б кидати і туди, і сюди. Навіть боги бояться Цього дива.
[ads2] Матевич вважає, що це може бути опис річки Амазонки. Або небезпечний шлях через океан, у Південну Америку, за яким послідувала подорож по Амазонці до Понго-де-Мансенріче- де воно  дуже глибоке і вузькою ущелиною на річці Мананьон. У верхній частині Мананьона часто виникають небезпечні коловороти.

Гесіод далі писав:

 

Житла жахливі похмурої Ночі Там розташовані, густо одягнені чорним туманом. Син Іапета перед ними, безмежно широке небо На голові і на руках, не знаючи втоми, тримає.

Біля підніжжя Анд розташований палац Чавін-де-Уантар. Можливо, що це і є «житло похмурої Ночі» і обитель Горгони, а Атлант, син Іапета.

Чавін-де-Уантар, Перу. Фото: St Martin-Amant/Wikimedia Commons

Скульптура лякаючого божества в центрі лабіринту руїн Чавін-де-Уантар і є Горгона з грецького міфу, вважає Матевич.

Артефакти

Статуя «Горгони» знаходиться в центрі підземного лабіринту на колоні висотою 4,5 м. Навколо палацу розташовані кам’яні голови.

Скульптури в Чавін-де-Уантар. Ілюстрація з книги Матевича «Подорож в міфологічну пекло. Відкриття Америки древніми греками». Фото: Courtesy of Enrico Mattievich

Над «Горгоною» є невелика кімната для жертвоприношень, звідки кров принесених жертв стікала в рот божества. Матевич описав свої враження про відвідування цього місця: «Я побачив значних розмірів кам’яний стовп… Я представив, настільки жахливо він виглядав, залитий кров’ю. Якщо страждання здатні залишати відбиток на камені, це стовп втілює всі жахи пекла».

Скульптура нагадує знайдені в Європі зображення Горгони. Матевич наводить цитати інших фахівців, які також відзначали цю дивну схожість. Наприклад, антрополог Хосе Імбеллони в 1926 р. порівняв статую в Чавін-де-Уантар з головою Горгони в храмі Сіракуз на Сицилії. Правда, Імбеллони пояснював схожість тим, що статуя південноамериканського божества має грецьке походження.

Зображення Горгони в Америці і Середземномор’ї. 1. Афіни. 2. Колумбія. 3. Сицилія (Італія). 4. Перу. Фото: Courtesy of Enrico Mattievich

Точний вік Чавін-де-Уантар невідомий. Матевич каже, що, за попередніми оцінками, найдревніші його частини можуть бути датовані 1300 р. до н. е. Вік чавінської культури датується 1600 р. до н. е.

Місцеві міфи і давньогрецька легенда

У чавінській культурі існує міф про бога Хуарі ( перуанська версія давньогрецького міфу про Персея), пише Матевич. Місцеві жителі запросили Хуарі на свято збиралися його там вбити. Але Хуарі розгадав задум і перетворив всіх в камені. Всі ці події відбулися в Чавін-де-Уантар.

Читайте також: 

У давньогрецькому міфі Полідект планував змову проти Персея. Полідект організував банкет, на якому всі запрошені повинні були піднести в дар коня. У Персея не було коня, і він сказав, що принесе будь-яку річ, про яку попросить Полідект. Той попросив принести голову Медузи Горгони, піддавши Персея смертельній небезпеці. Після довгих випробувань Персей здобув голову Медузи Горгони і з її допомогою перетворив
Полідекта в камінь.

Персей тримає голову Медузи Горгони, скульптура роботи Антоніо Канови, 1801 р.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button