Земля

Наскільки смачними можуть бути динозаври?

Ми, люди, звикли їсти м’ясо. Думки з цього приводу найрізноманітніші — хтось вважає, що м’ясо нам не рекомендується, хтось навпаки, — але в принципі все, що можна посмажити, можна і з’їсти. Риба, птиця, равлики, молюски, змії, собаки і кішки — в різних куточках світла їдять різне. Але що, якщо б разом з людьми по нашій планеті бродили гігантські величні динозаври? Якісь були б вони на смак?

09-04-15-foto-600x375-2

Велика частина аромату і смаку в шматку м’яса залежить від складу жирів і «меню», яким тварина живе. Однак середньостатистичний м’ясоїд, не особливо розбирається в смаку м’яса, швидше здатний визначити, буде він їсти це м’ясо чи ні, а не розбиратися в тому, як це м’ясо з’явилося. Динозаври, які харчувалися морепродуктами, швидше за все, були б поза списком, і не тільки тому, що пахли рибою, але також тому, що риб’ячий жир дуже легко окислюється, що викликає прогірклий смак. Та й будь-який хижий динозавр лежав би в супермаркеті без діла. Більшість людей вважає за краще м’ясо травоїдних тварин — оленів, корів, бізонів.

«Коли люди запитують мене, чи смачним був би тиранозавр, я кажу, що навряд чи, — ділиться думкою Девід Варіччо, професор палеонтології в Університеті штату Монтана. — Щелепна аномалія показала, що вони їли смердюче м’ясо, нерідко заражене всякою гидотою. У них було повно паразитів ».

Таким же важливим, як вибір кращого шматочка динозавра, буде і визначення рівня і типу активності тварини.

Тираннозаври (Tyrannosaurus rex), найімовірніше, були канібалами, як показують дослідження. Палеонтологи виявили кістки ті-рекса з гігантськими мітками зубів, що показує: або на стародавнього хижака полював власний вид, або поглинав його останки.

Їх м’ясо було б на смак скоріше як м’ясо яструба, а не курки. Можна припустити, що птахи на смак майже як крокодили, що не дивно, якщо провести паралелі до їх предків — динозаврів. (Якщо ви не знали, птиці — прямі нащадки динозаврів, а крокодили — їх двоюрідні брати). Але ця проста логіка хибна. Смак м’яса визначають різні фактори, у тому числі склад м’язів тварини, його звички в їжі, гормони. Що ж, тоді ми припустимо, що ти-рекс на смак був як яловичина або свинина. Але на ділі його м’ясо ближче до м’яса хижої м’ясоїдної птиці на зразок яструба. Який яструб на смак? Нагадує темне м’ясо індички, але більш їдке через м’ясний раціон харчування.

Ще одним логічним питанням буде те, який динозавр був смачнішим: з червоним м’ясом або з білим? Теорія, що багато динозаврів на смак були як курка, може бути вірною для тих, хто був близький до птахів, але для багатьох наземних динозаврів більш близьким варіантом була б яловичина. Активність динозавра безпосередньо визначає, яким буде його м’ясо. Червоне м’ясо складається з млявих м’язових волокон, які утворилися за довгий час активності, тому тварини, які залишаються активними впродовж дня, складаються саме з такого м’яса. Ті ж, кому доводиться активно ворушитися протягом коротких періодів, будуть володіти білим м’ясом, яке складається з швидких м’язів, які, в свою чергу, можуть оперативно використовуватися в разі необхідності. Звідси можна зробити логічний висновок, що у динозаврів, які рухаються цілими днями, м’ясо буде менше схоже на курку, швидше на яловичину.

[ads2] У крокодилів і курей багато білого м’яса, яке утворюється внаслідок роботи швидких м’язів, повних блідого глікогену. Швидко скорочувальна анатомія м’язів підходить до способу життя цих тварин: кури стоять на ногах протягом цілого дня, покладаючись на свої великі м’язи грудей, щоб у разі небезпеки мати можливість швидко помчати в кущі; крокодили економлять свою енергію для швидкого випаду, якщо їжа є поруч. Але тварини, такі як ті-рекс, які бродили по алювіальних рівнин західній частині Північної Америки в постійних пошуках їжі, були більш витривалими, а їхні м’язи скорочувалися повільно. Значить, і м’ясо було темним.

Крім того, кури зараз вирощуються в основному на зерні з додаванням гранул кукурудзи і невеликої кількості соєвого білка. Ті-рекс був хижаком, харчувався травоїдними динозаврами: трицератопсом (а іноді й товаришами). Ця відмінність, безумовно, вплинуло на смак — так само худоба, яка годується травою, буде відрізнятися на смак від своїх родичів, що харчуються кукурудзою.

09-04-15-foto-600x349-1

А ось орнітомімозаври були динозаврами, які схожі на страусів, що входять у підряд тероподів, з яких вийшли сучасні птахи. Вони були настільки близькі до птахів, що у них були пір’я і тепла кров, але при цьому у них були великі ноги, вони були дуже активними тваринами і могли бігати протягом довгого часу, тому їх м’язи, швидше за все, нічого спільного з м’язами сучасних птахів не мають. Примітний і той факт, що хоча у більшості тероподів були пристрасті до м’яса, орнітоміміди були унікальними — у них не було зубів — тому вони їли здебільшого рослини.

«Близько 80% орнітомімід ходили на задніх лапах, тому бігали відмінно, — говорить Варіччо. — Я також трохи працював над гістологією їх кісток, тому з упевненістю можу сказати, що росли вони досить швидко. Я думаю, у них було сухе, трохи трохи дике червоне м’ясо».

Це не означає, що в інших динозаврів було несмачне м’ясо. Велоцираптори, будучи дикими хижаками, могли володіти білим м’ясом, яке можна порівняти з м’ясоїдними птахами типу яструбів.

Читайте також: 

«Взагалі, динозаври — це багато м’яса. Броньовані динозаври використовували свої хвости для захисту, тому напевно в них було багато білого смачного м’яса. Гадрозаври були чотириногими і проводили багато часу в дорозі, тому я підозрюю, що вони були повні червоного м’яса », — говорить Варіччо.

Зауроподи, найбільші тварини, які коли-небудь бродили по Землі, могли бути смачними. Їх довгі шиї, за допомогою яких вони добиралися до важкодоступних місць з їжею, були величезними вирізками смачного червоного м’яса вагою в кілька тонн. Варіччо вважає, що шия зауропода могла бути делікатесом.

Натхнення: nlo-mir.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть