Всесвіт

Найбільша ударна хвиля у Всесвіті

Дослідники помітили в космосі найбільшу ударну хвилю, яка поширюється зі світловою швидкістю. Її масштаби вражають уяву.

САРАО

Розташований приблизно в 730 мільйонах світлових років від Землі, Abell 3667 являє собою скупчення галактик. Фактично складається з двох кластерів (або груп) галактик, що стикаються один з одним, Abell 3667 містить понад 550 окремих галактик, які повільно перемішуються в один великий космічний клубок.

Більшість телескопів не змогли цього помітити, але космічне зіткнення всередині цього кластера створило величезне збурення в регіоні – гігантська ударна хвиля, що спалахує з обох сторін зливаючого скупчення і видима тільки в радіохвильовому діапазоні.

Нове дослідження, опубліковане в журналі Astronomy & Astrophysics, пропонує найбільш детальну картину того, як виглядає ця величезна хвиля. Використовуючи масив радіотелескопів MeerKAT в Південній Африці, дослідники зобразили обидві половини радіокомпоненту ударної хвилі – також звані “радіореліквіями” — і виявили, що структури набагато складніші, ніж показали попередні спостереження.

За словами дослідників, ударна хвиля вперше виникла близько 1 мільярда років тому, коли два скупчення галактик, що складають Abell 3667, вперше зіткнулися. Скупчення галактик – найбільші гравітаційно пов’язані структури у Всесвіті. Коли дві такі структури зливаються, вони виділяють найбільшу кількість енергії за одну подію з часів Великого вибуху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button