Всесвіт

«Габбл» виявив вкрай рідкісний астероїд — він обертається так швидко, що знищує сам себе

Астрономи з європейської Південної обсерваторії помітили рідкісне космічне явище — астероїд (6478) Gault закрутився настільки сильно, що обертання почало руйнувати його. З-за цього об’єкт придбав хвіст, який робить його схожим на комету, пише The Astrophysical Journal.

Астероїд Gault відомий астрономам з 1988 року. Він розташований на відстані приблизно 344 млн км від Сонця, а його ширина становить приблизно 4 км. В кінці минулого року об’єкт почав активно обертатися — це поставило його в список досить рідкісних активних астероїдів. Досі вченим було відомо лише про 24 таких об’єктах.

За допомогою телескопа «Габбл» дослідники зафіксували два випадки втрати астероїдом матеріалу — 28 жовтня і 30 грудня 2018 року. У результаті об’єкт втратив близько 2 см радіусу, а пил, що утворилася в результаті цих подій, витягнулася за астероїдом на зразок кометного хвоста.

Причина його раптового обертання полягає в «ефект Ярковського — О’кіф — Радзієвського — Паддака» (YORP). Коли сонячне світло нагріває астероїд, інфрачервоне випромінювання, що виходить з його нагрітої поверхні, забирає момент імпульсу, а також тепло.

Цей процес створює невеликий крутний момент, який може змусити астероїд безперервно обертатися — все швидше і швидше. Коли відцентрова сила починає долати гравітацію, поверхня астероїда починає руйнуватися, а відокремленні від нього пил і камені викидаються в космос і дрейфують там зі швидкістю близько 6 км/год — середньою швидкістю ходьби людини. За оцінками дослідників, Голт міг повільно розкручуватися протягом більш ніж 100 млн років.

Отримувані в результаті самознищення астероїда хвости дивно довгі. Найбільший з них має довжину близько 800 тис. км і завширшки близько 4,8 тис. км. Очікується, що хвости зникнуть через кілька місяців.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button