Всесвіт

“Найбільша зірка” виявилася в 1,5 рази менше, ніж вважали вчені (фото)

Перше чітке зображення найбільшої з відомих зірок значно знизило оцінку її маси.

Вчені з дослідницького інституту NOIRLab використовували нову техніку зйомки для створення зображення наймасивнішої з відомих зірок — R136a1. Спостереження показали, що маса зірки всього в 170-230 разів більше маси Сонця.

R136a1 вважається наймасивнішою з відомих зірок. Ця колосальна зірка є членом зоряного скупчення R136, яке знаходиться приблизно в 160 тис.світлових років від Землі в центрі туманності Тарантул у Великій Магеллановій Хмарі.

Знімок зірки R136a1, отриманий за допомогою телескопа Gemini South. Зображення: International Gemini Observatory, NOIRLab, NSF, AURA

Попередні оцінки показували, що маса R136a1 більше маси Сонця в 250-320 разів. Вчені використовували новий прилад Zorro, встановлений на 8,1-метровому телескопі Gemini South в обсерваторії в Чилі, для створення знімка.

Цей пристрій використовує техніку спекл-візуалізації, яка дозволяє наземним телескопам долати більшу частину ефекту розмиття, створюваного земною атмосферою. Телескоп робить безліч тисяч знімків яскравого об’єкта з короткою витримкою — всього 60 мс, пояснюють вчені. Потім ці дані обробляються, щоб видалити розмиття.

У своєму дослідженні вчені використовували 40 тис. знімків скупчення R136, які були зроблені протягом 40 хвилин. Кожен з цих знімків настільки короткий, що у атмосфери не було часу розмити окремі кадри, і, ретельно об’єднавши всі 40 000 знімків, команда змогла створити чітке зображення скупчення.

R136a1 на знімку Gemini South (ліворуч) і космічного телескопа «Хаббл» (праворуч). Зображення: International Gemini Observatory, NOIRLab, NSF, AURA

Астрофізики оцінюють масу зірки, порівнюючи її спостережувану яскравість і температуру з теоретичними прогнозами. На основі більш чітких знімків вони уточнили розмір R136a1. Виявилося, що вона всього в 170-230 разів масивніше Сонця, але і ця оцінка залишає її найбільшою з відомих зірок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button