Екологія

Науковець про глобальне потепління: Україна вже в зоні катастрофи

У Паризькій кліматичній угоді зазначено, що до 2100 року людство не повинно допустити підвищення середньорічної температури на планеті більш ніж на 2 ?С, а ще краще – на 1,5 ?С. Після перевищення цих значень запустяться незворотні процеси.

Image by Tumisu from Pixabay

Поточна ціль, яку Україна озвучила на міжнародних кліматичних переговорах у 2017 році в Бонні – не перевищувати зростання викидів на 40 %. Це визначили як «критично недостатній» внесок,  ідеться в матеріалі lb.ua.

За словами Сергія Степаненка,  ректора Одеського державного екологічного університету,  учасника експертних груп ООН, керівника профільних груп  у МОН, є три головні загрози для людства:

  • разом із підвищенням температури атмосфери нагрівається і Світовий океан, що є головним поглиначем CO2 на планеті: за певних умов він узагалі може почати викидати газ назад в атмосферу;
  • підвищення температури у Північному Льодовитому океані: на шельфі материків, що він омиває, є багато нафти та газу ? вони перебувають у вигляді підмерзлого желе і внаслідок потепління желе розтане,  збільшиться кількість парникових газів, температура підвищиться;
  • танення вічної мерзлоти на півночі Євразії: просідання розталої вічної мерзлоти загрожує цілим територіям, тала мерзлота перетворюється на болото, що викидає метан ? потужний парниковий газ. І цей механізм знову підсилює сам себе.

«Якщо чесно, років 10 тому я розповідав студентам, що Україна — одне з благословенних місць, де зміни клімату будуть мати найменший вплив. Я був упевнений, що нам пощастило. Але останні п’ять років показали: Україна потрапляє в зону найбільших змін клімату в Європі. Якщо загалом по Землі температура в середньому минулого року була вища на 0,96 ? від кліматичної норми, то в Україні – на 2,7 ?С», — зауважив науковець.

За словами Степаненка, Україна вже в зоні катастрофи.  Всі процеси в атмосфері стають більш інтенсивними: зливи та снігопади ряснішають, більш різко змінюється погода, почастішали різкі перепади температури, град стає все більшим, шквали вітру посилюються.

Науковець нагадує, що про зміни клімату свідчать зміни у погоді. Кліматична зима наступає наприкінці грудня, а в Одесі – й наприкінці січня, хоча раніше морози починалися в листопаді. Натомість кліматична весна коротка, стає відразу спекотно. Влітку щороку накочуються хвилі спеки, коли повітря має високу температуру й високу вологість – раніше таке бувало рідко. Почастішали смерчі, що колись були аномалією.

Натхнення: greenpost.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button