Земля

Наукові докази існування Бога?

Американський прихильник теорії розумного задуму Томас Вудворд відвідав Данію і представив спростування дарвінівської теорії еволюції. Травневим суботнім вечором Томас Вудворд входить у церкву Хейнес в Редовре. Публіка готується прослухати третю лекцію Вудворда під назвою «Наукові докази існування Бога?»

d85189c37809bca84a88d6671686d732

У запрошенні лектор описується наступним чином: «Доктор Томас Е. Вудворд — професор з Трініті-коледжу у Флориді і автор декількох книг, які ставлять під сумнів вчення Дарвіна. Вудворд розповість про результати наукових досліджень, які не підтримують чистий матеріалізм, а швидше дають підстави вірити в Бога-творця».

Іншими словами, Вудворд є прихильником ідеї так званого розумного задуму. Сенс ідеї в тому, що природознавство і особливо теорія еволюції Дарвіна не можуть пояснити зародження і розвиток життя. За всім цим стоїть Бог.

Автор розумного задуму.

Сам Томас Вудворд вважає, що автор задуму — християнський Господь, проте підкреслює, що немає потреби вірити в нього, щоб бачити докази наявності розумного задуму. Треба лише подивитися на природу.

«Теорія розумного задуму аналізує фізичний світ, щоб з’ясувати, що обумовлено природою, а що — божественним задумом. Переконатися в тому, що теорія вірна, ми можемо, вивчаючи зразки і виявляючи в природі докази».

Найпереконливіші докази надає біологія, каже професор і наводить кілька прикладів, які у цій статті прокоментують два датських вчених-прихильників теорії еволюції — викладач біології в університеті Орхуса Петер Фюнх (Peter Funch) і професор зоофізіології в тому ж навчальному закладі Тобіас Ванг (Tobias Wang).

Скепсис з приводу основних принципів еволюції

Теорія еволюції будується на двох базових принципах — мутації і природний відбір. Мутація — це зміна генетичного матеріалу, яка перетворює весь організм, а природний відбір — первинний механізм еволюції. Індивіди, гени яких найкраще підходять до навколишнього оточення, найбільш успішні у виживанні і розмноженні.

Іноді відбуваються і несприятливі мутації, вони ускладнюють виживання і тому не передаються наступним поколінням. В інших випадках корисні мутації, так як роблять організм сильнішим і дають йому додаткові шанси вижити.

Томас Вудворд говорить, посилаючись на американського біохіміка і ще одного прихильника розумного задуму Майкла Бехе (Michael Behe):

«Мутації знищують, а не творять. Питання в тому, чи є достовірні докази того, що мутації і природний відбір можуть створювати щось нове. По-моєму, це ахіллесова п’ята неодарвіністської теорії».

А яка думка датських вчених?

«Дійсно, більшість мутацій завдають шкоди, але неправда, що вони несуть виключно руйнування. Іноді виникають мутації, які роблять організм більш стійким і дають йому переваги перед іншими індивідами, у яких немає аналогічних мутацій», — говорить Петер Фюнх. Тобіас Ванг також не згоден з твердженням Вудворда.

«Так, більшість мутацій руйнівні, але вони відсіваються, і зберігаються лише деякі позитивні версії. Цей механізм чудово описаний».

В якості конкретного прикладу природного відбору можна назвати стійкість бактерій до антибіотиків.

Людина з бактеріальною інфекцією може проходити лікування антибіотиками, які вбивають бактерії. Але деякі бактерії мають гени, що дозволяють їм краще протистояти антибіотикам. Якщо вони виживають, то починають відтворюватися в тілі пацієнта, і з’являється нове покоління стійких до антибіотиків бактерій з тим же геном. Далі в тому ж дусі. Індивіди, чиї гени найкраще пристосовані до навколишнього середовища, виживають.

Загадка кембрійського вибуху

Ще одна біологічна ознака розумного задуму Томас Вудворд знаходить підтвердження в викопних рештках.

«Найпотужніший доказ задуму у природі полягає в тому, що живі організми раптово виникли в кембрійському геологічному періоді без всяких ознак дії еволюції. В кембрії раптом з’явилися морські тварини, але під кембрійським шаром лежить порожній шар з одними лише корисними мікроорганізмами, наприклад, бактеріями».

Томас Вудворд говорить про так званий кембрійській вибух, який стався приблизно 540 мільйонів років тому. Згідно знахідкам копалин, на початку кембрію раптово виникла морська фауна. Вудворд вважає, що це явище ніяк не можна пояснити через теорію еволюції.

Тварини існували до кембрію

Феномену кембрійського вибуху поки не знайдено достовірного наукового пояснення, але в ньому немає нічого неприродного, вважає Петер Фюнх.

«Твердження, що до кембрійського вибуху не існувало тварин, невірно. Існують і більш древні викопні тварини, хоча їх і мало. Думаю, кембрійський вибух можна пояснити змінами в навколишньому середовищі, які створили найкращі умови для виникнення життя», — пояснює Петер Фюнх і додає, що існують і інші теорії.

Наприклад, багато хто вважає, що збільшенення вмісту кисню в атмосфері і визначило існування ряду форм життя. Є й більш просте пояснення.

«Знахідка будь-яких копалин сьогодні означає, що вони зберігалися у виняткових умовах. Так що чим далі в минуле, тим менша ймовірність таких знахідок. Копалини кембрійського періоду знаходили в невеликому числі місць, де могли, наприклад, статися зсуви і поховати під собою фауну. Копалини збереглися, так як до них не було доступу кисню», — говорить учений.

Вчені продовжують сперечатися про те, чому, згідно знахідкам, на початку кембрійського періоду виникли складні форми життя.

Кажани кидають виклик теорії еволюції?

Під час лекції в Редовре Томас Вудворд показує знімки викопних рештків — летючої миші.

«Це кажан епохи еоцену, тобто йому приблизно 50 мільйонів років. Як ви можете бачити, його будова практично ідентична будові сучасної рудої вечірниці. Просто неймовірно, правда? Згідно теорії еволюції, ранні кажани повинні відрізнятися від нинішніх. Ми не можемо спостерігати розвиток крок за кроком, про яку говорив Дарвін», — зазначає Томас Вудворд.

Потім він демонструє зображення рештки папороті. Вона теж схожа на сучасну, яка росте в будь-якому лісі по всьому світу, що їх легко переплутати.

Але, як вважає Тобіас Ванг, це не можна назвати аргументом проти теорії еволюції.

«Кажани або папороті мало змінилися, тому що вже тоді прийняли форму, яка ідеально підходить до навколишнього середовища. Еволюція шляхом природного відбору не означає, що кожен організм обов’язково зміниться з часом. Раз кажан так добре пристосований до умов життя, цілком природно, що він не змінюється».

Розумний задум — питання віри

Поки у нас немає незаперечних пояснень з приводу виникнення і розвитку всесвіту і життя в ньому, буде продовжуватися конфлікт між природничими науками та теорією розумного задуму, а може, і ще довше, адже природничі науки, за визначенням, не зможуть довести, що творця не існувало, завершує Тобіас Ванг.

«Дискусія про те, чи існує творець усього, ніколи себе не вичерпає. Мова йде виключно про віру. Якщо хтось вважає за краще вірити, що всесвіт і життя виникли в результаті божественного втручання, то це питання релігії. Звичайно, у науки з цим виникають труднощі. Навіть якщо будуть виявлені природні докази, адепти розумного задуму завжди можуть зробити крок назад і вказати на творця як причину всього».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button