Земля

Розпад суперконтинентів виносить алмази на поверхню Землі

Геологи вважають, що формування кімберлітових трубок пов’язано з катастрофічними тектонічними змінами.

Алмази утворюються на величезній глибині всередині земної мантії і виходять на поверхню Землі через кімберлітові трубки — вузькі канали магми, що проривається через земну кору на поверхню. Дивно, що на відміну від класичних вулканів, які розташовані на межі тектонічних плит, більшість таких трубок ховається в тихих древніх надрах континентів. Міжнародна група геологів прийшла до висновку, що вони утворилися під час аварії древніх суперконтинентів.

Вчені помітили, що час вивержень кімберлітів збігається зі знаковими подіями в тектоніці плит. Вони реконструювали рух континентальних плит за останні 500 млн років, порівнявши швидкість континентального рифтогенезу зі спалахами утворення кімберлітів. Аналіз показав, що виверження кімберлітів, мабуть, досягають піку в середньому через 26 млн років після розпаду континенту.

Потім геологи детально вивчили історію кімберлітових родовищ в південній частині Африки і Південної Америки, які утворилися після розпаду суперконтиненту Гондвана 120 млн років тому. А також кімберлітових відкладень, які утворилися в Північній Америці після більш раннього розколу Пангеї. Кімберлітові вулкани з часом відходили все далі від розлому, скупчення зміщувалися приблизно на 20 км кожен млн років.

Дослідники вважають, що міграція кімберлітів пояснюється зростанням континентів при розбіжності. У міру того як частини колишнього суперконтиненту розходяться гарячі породи мантії піднімаються, щоб заповнити утворений пролом. Вони остигають і тонуть, коли труться об холодні континентальні сторони розриву, створюючи вихрові конвективні візерунки.

Комп’ютерне моделювання показує, що ці вихори рухаються уздовж кілей континентів, оголюючи їх м’які коріння і створюючи суміш гірських порід, що ідеально підходить для плавлення в кімберліт. Моделювання показує, що хвилі повзуть зі швидкістю, що відповідає міграції кімберлітів.

Хоча це не єдине можливе пояснення формування кімберлітових трубок (можливо, на Землі діє відразу кілька факторів), дослідники вважають, що за допомогою моделювання розпаду суперконтинентів в минулому можна знайти ще невідомі родовища алмазів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button