Земля

Зміна клімату допомогла динозаврам пройти 10 тис. км по стародавньому суперконтиненту

У новому дослідженні вчені уточнили, коли і як травоїдні динозаври перетинали Північну Америку, щоб дістатися до Гренландії. Автором дослідження, опублікованого в Proceedings of the National Academy of Sciences, є Денніс Кент, науковий співробітник обсерваторії Землі Ламон-Доерті Колумбійського університету і Ларс Клемменсен з Копенгагенського університету.

Image by Dariusz Sankowski from Pixabay

Попередні оцінки припускали, що завроподоморфи – група довгошиїх травоїдних динозаврів, в яку в кінцевому підсумку увійшли бронтозаври й брахіозаври – прибули до Гренландії десь між 225 і 205 млн років тому. Однак ретельне зіставлення древніх моделей магнетизму в шарах гірських порід на викопних територіях Америки, Європи і Гренландії укупі з новим дослідженням пропонує більш точну оцінку. Схоже, зауроподоморфи з’явилися на території нинішньої Гренландії близько 214 млн років тому. У той час всі континенти були об’єднані в суперконтинент Пангею.

Нова і більш точна оцінка поставила авторів перед іншим питанням. Літописі скам’янілостей показують, що динозаври-завроподоморфи вперше з’явилися в Аргентині й Бразилії близько 230 млн років тому. Так чому ж їм знадобилося так багато часу, щоб розширити ареал свого проживання до Північної півкулі?

«В принципі, динозаври могли пройти майже від одного полюса до іншого, – пояснив Кент. – Між ними не було океану. Не було високих гір. І все ж на це пішло 15 мільйонів років. Равлики могли зробити це швидше ». Він підрахував, що якщо стадо динозаврів проходило всього одну милю (1,6 км) в день, то подорож між Південною Америкою і Гренландією зайняло б менше 20 років.

Цікаво, що на Землі спостерігалося значне падіння вмісту CO2 в атмосфері приблизно в той же час, коли зауроподоморфи повинні були мігрувати, 214 млн років тому. Приблизно до 215 млн років тому, в тріасовий період, спостерігався надзвичайно високий рівень CO2, майже 4 000 частин на мільйон. Це в 10 разів вище, ніж сьогодні. Але між 215 і 212 млн років тому концентрація CO2 знизилася вдвічі, приблизно до 2 000 частин на мільйон.

Зміна клімату допомогло динозаврам пройти 10 тис. Км по древньому суперконтиненту
Карта показує, як на суперконтиненті Пангея 220 мільйонів років тому розташовувалися основні континенти. «Isch» і «P» позначають місця зі скам’янілостями зауроподоморфів віком до 233 мільйонів років. Травоїдні динозаври досягли Землі Джеймсон в Гренландії («JL») тільки близько 214 мільйонів років тому. Надано: Денніс Кент і Ларс Клемменсен.

Хоча час цих двох подій – різкого падіння CO2 і міграції зауроподоморфів – могло бути чистим збігом, Кент і Клемменсен вважають, що ці події пов’язані. У статті вони припускають, що більш помірні рівні CO2, можливо, допомогли усунути кліматичні бар’єри, які утримували зауроподоморфів в Південній Америці.

На Землі райони навколо екватора спекотні і вологі, в той час, як прилеглі райони в низьких широтах, як правило, дуже сухі. Вчені відзначили, що на планеті, що нагнітається вуглекислим газом, відмінності між цими кліматичними поясами могли бути величезними – можливо, занадто різкими для динозаврів-завроподоморфів.

Коли рівень CO2 впав 215-212 млн років тому, можливо, тропічні регіони стали м’якшими, а посушливі – менш посушливими. Можливо, тут були проходи, наприклад, уздовж річок і озер, які допомогли б вижити травоїдним тваринам протягом подорожі довжиною 10 тис. км з Південної Америки до Гренландії в Гренландію, де їх скам’янілості знаходять в достатку. У той час в Гренландії був би помірний клімат з м’якою зимою, тому що в той час не було полярних крижаних щитів.

За словами Кента, ідея про те, що зниження рівня CO2 могло допомогти динозаврам подолати кліматичний бар’єр, є правдоподібною і, схоже, підтверджується літописом скам’янілостей. Скам’янілості тіла зауроподоморфів не були виявлені в тропічних і посушливих регіонах цього періоду.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button