Технології

Дешевий каталізатор з рідкої платини виявився в 1 000 разів ефективніше аналога

Австралійські вчені створили каталізатор, який використовує слідові кількості платини, але працює ефективніше дорогих аналогів. Дослідження опубліковано в журналі Nature Chemistry.

Платина – один з найефективніших каталізаторів хімічних реакцій. Але її промислове використання утруднено через високу вартість металу і великих енерговитрат на роботу платинових систем. Австралійські хіміки знайшли спосіб використовувати крихітні кількості платини для створення потужних реакцій без дорогих витрат на енергію.

У своїй роботі дослідники поєднали платину з рідким галієм, температура плавлення якого становить всього 29,8 °C. Платина, яка при нормальних умовах плавиться при температурі, що перевищує 1 700 °C, розчиняється в рідкому галію. При цьому, як відзначають дослідники, термічна обробка потрібна тільки на початковій стадії, коли платина розчиняється в галію для створення каталітичної системи.

Кульки платини в рідкому галлію. Фото: Arifur Rahim, UNSW Sydney

Хіміки пояснюють, що для використання класичних каталізаторів на основі платини в хімічній промисловості потрібно підтримувати високу температуру для плавлення металу. Для нової розробки достатньо нагріти систему галію і платини до температури близько 300 °C протягом однієї або двох годин при створенні каталізатора.

Існують альтернативні твердотільні каталітичній системі на основі вуглецю, яким не потрібні надвисокі температури. Однак частка платини в таких системах повинна досягати 10%. А для ефективної роботи нової системи, за словами розробників, достатньо 0,01% дорогоцінного металу.

При цьому в процесі експерименту дослідники виявили, що рідкий каталізатор виявився в 1 000 разів ефективніше твердотільного. Виявилося, що в рідкій системі при кімнатній температурі не утворюється тверда платина. Атоми дорогоцінного металу розподіляються всередині рідкого галію.

“Платина насправді знаходиться трохи нижче поверхні і активує атоми галію навколо неї. Таким чином, магія відбувається з галієм під впливом платини”, – говорить Ендрю Крістоферсон, співавтор роботи з Мельбурнського Королівського технологічного інституту

Хіміки кажуть, що завдяки вартості і високої ефективності новий каталізатор здатний зробити революцію в промисловому виробництві. Наприклад, він стане в нагоді в синтезі аміаку при виробництві добрив і створенні екологічно чистих паливних елементів. Крім того, розширюючи новий метод створення каталізаторів, можна отримати більше тисячі можливих комбінацій елементів для тисяч різних реакцій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button