Наука

Названі 4 причини вибухів наднових

Що призводить до вибуху наднових — свіжа гіпотеза

Астрономи виявили дивний спалах ультрафіолетового світла під час вибуху наднової. Подібне спостерігається лише вдруге і може допомогти дослідникам зрозуміти, чим викликана така загибель зірок.

NASA/CXC/U. Texas

Наднова SN2019yvq належать до типу Ia — незвичайна подія для астрономів, тим більше що вибух білого карлика супроводжувався спалахом ультрафіолетового світла.

«Це одні з найпоширеніших вибухів у Всесвіті, — говорить астрофізик Адам Міллер з Північно-Західного університету. — Але в цьому випадку спостерігалася ультрафіолетовий спалах. Астрономи шукали подібне явище роками і не знаходили. Наскільки нам відомо, це всього лише другий випадок ультрафіолетового спалаху у наднових типу Ia.»

SN2019yvq знаходиться на відстані близько 140 мільйонів світлових років від Землі, причому ультрафіолетовий спалах спостерігався протягом декількох днів.

Але що ховалося за дивним світлом? Вчені кажуть, що білі карлики — виснажені зоряні рештки, які звичайно мають невисоку температуру і тому здатні випромінювати видиме ультрафіолетове світло.

«З цієї наднової сталося щось дивне, що підвищило її температуру», — говорить Міллер.

На цей момент вчені називають чотири можливі причини підвищення температури білого карлика і спалаху ультрафіолету.

Білий карлик міг стати нестабільним після того, як притягнув частину речовини зірки-компаньйона, що і викликало спалах. Також спалах міг виникнути в результаті змішування ядра білого карлика і його зовнішніх шарів або через гелій, який активував вуглець в зірці. Нарешті, вчені, можливо, спостерігали злиття двох білих карликів.

Тепер дослідники чекають, поки «пил» вибуху вляжеться, і вони зможуть краще розглянути місце подій. Тоді, можливо, астрономи остаточно зрозуміють, що сталося з зіркою.

«Поступово матеріал відходить все далі від джерела вибуху, — пояснює Міллер. — В міру того, як хмаринка тане, ми можемо бачити все далі і далі. Через рік хмара навколо місця вибуху стане настільки прозорою, що ми побачимо його епіцентр.»

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button