Наука

Названі відмінності у циркадних ритмах, метаболізмі та сні у чоловіків та жінок

Вчені вивчили ключові відмінності сну у чоловіків і жінок, особливості їх внутрішніх годинників та вплив цих факторів на обмін речовин. Їхнє дослідження підкреслює критичну роль статі у розумінні даних аспектів. Так, у жінок частіше зустрічаються безсоння, синдром неспокійних ніг та розлади харчової поведінки, пов’язані зі сном. У чоловіків — синдром обструктивного апное уві сні. При цьому жінки сплять більше, а їхні циркадні ритми коротші на шість хвилин. А чоловіки схильні до переїдання на тлі недосипання. Автори дослідження вважають, що стать людини слід враховувати при лікуванні розладів сну, порушень циркадних ритмів та метаболічних захворювань.

Image by Sasin Tipchai from Pixabay

Дослідження показало, що жінки оцінюють якість свого сну нижче, ніж чоловіки, та повідомляють про великі коливання його якості залежно від менструального циклу. Знижена якість сну пов’язана з тривожними та депресивними розладами, які вдвічі частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків. У жінок також частіше, ніж у чоловіків, діагностується безсоння, хоча причини не зовсім зрозумілі. У жінок на 25–50% вища ймовірність розвитку синдрому неспокійних ніг і вчетверо вища ймовірність появи розладу харчової поведінки, пов’язаної зі сном, коли люди неодноразово їдять протягом ночі. Тим часом у чоловіків утричі частіше діагностується синдром обструктивного апное уві сні.

Лабораторні дослідження сну показали, що жінки сплять більше, ніж чоловіки, і проводять приблизно на вісім хвилин довше у повільному сні, коли активність мозку сповільнюється. Хоча час, який люди проводять у фазі повільного сну, знижується з віком, це зниження суттєвіше у літніх чоловіків. Жінки також раніше за чоловіків вступали у фазу швидкого сну, що характеризується високим рівнем мозкової активності та яскравими сновидіннями.

Чоловіки та жінки мають різні циркадні ритми, що впливає на їхній сон, настрій та здоров’я.

У жінок мелатонін, гормон сну виробляється раніше, ніж у чоловіків. Температура тіла жінок також досягає піку перед сном у більш ранні терміни. Жіночі циркадні періоди коротші за чоловічі на шість хвилин, що може призвести до більшого неузгодженості між внутрішнім годинником і циклом сну/неспання. Чоловіки, як правило, вважають за краще лягати спати і прокидатися пізніше. Це може призвести до соціальної зміни часових поясів, коли їхній ритм не збігається із соціальними потребами. Вони також менш послідовний графік відпочинку, ніж в жінок.

Дослідники також вивчали зв’язок між недосипанням та ожирінням. Дані показують, що 30% людей 30-64 років у США та Європі сплять менше шести годин на добу. Реакція жіночого та чоловічого мозку на зображення їжі після недосипу відрізняється. У жінок нейронні мережі, пов’язані з прийняттям рішень та емоціями, активувалися вдвічі сильніше, ніж у чоловіків, побачивши їжу. Інше дослідження показало, що у жінок область мозку, що відповідає за емоції, пам’ять та контроль поведінки, у 1,5 раза активніше реагувала на зображення солодкої їжі порівняно з чоловіками. При цьому чоловіки схильні більше переїдати у такій ситуації. Також фрагментований сон (часті пробудження, довге засинання) у чоловіків асоційований із більш вираженим почуттям голоду.

Як жінки, так і чоловіки, які працюють у нічну зміну, частіше хворіють на діабет 2 типу, але цей ризик вищий у чоловіків. При цьому 66% жінок, які працюють у нічну зміну, зазнавали емоційного переїдання. Інше дослідження показує, що вони приблизно в 1,5 раза більше шансів мати надмірну вагу або ожиріння порівняно з жінками, які працюють у денну зміну.

Жінки та чоловіки по-різному реагують на лікування розладів сну та циркадних ритмів. Наприклад, зниження ваги виявилося ефективнішим методом лікування жінок із синдромом обструктивного апное сну проти чоловіків. При цьому жінкам, яким призначають ліки проти безсоння, може знадобитися менша доза, щоб уникнути сонливості наступного ранку. Дослідження впливу статі на сон та здоров’я лише починають активно проводитися. Розуміння того, як сплять жінки та чоловіки, а також відмінностей у їх циркадних ритмах та метаболізмі, дозволить розробити більш персоналізовану медицину та підвищити ефективність лікування.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button