Наука

Названо головний плюс жирної печінки: від яких хвороб вона захищає

Експерти з'ясували, як жирова дистрофія печінки впливає на опірність кишковій паличці.

Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) по-новому оцінили вплив статі та еволюційної біології на деякі хвороби.

Image by mohamed Hassan from Pixabay

Гепатоз (жирова дистрофія печінки) — патологічний стан, при якому в клітинах печінки відбувається надмірне накопичення ліпідів. Виникнути захворювання може через постійні порушень в харчуванні, неправильного способу життя, зловживання рафінованими продуктами.

Біологи припускають, що чоловіки і жінки пішли різними шляхами в пошуках компромісу між імунітетом і метаболізмом, що відбувається в печінці. Так самці змогли боротися з бактеріальними інфекціями через рани, отримані в боях за домінування. А самкам вдалося накопичувати підшкірний жир, щоб вижити в умовах нестачі їжі. Вчені вирішили перевірити цю теорію в рамках реального експерименту.

Експерименти показали, що самці мишей в три рази частіше, ніж самки, виживали після зараження бактеріями E. coli. При цьому у самок розвинулася гіперліпідемія. Такий стан спостерігається у людей з важким сепсисом. Зниження рівня ліпідів допомогло їм вижити.

Потім біологи вивчили, як самці і самки реагують на сучасну проблему переїдання, годуючи мишей їжею з високим вмістом жирів. У підсумку, у самців розвинулася жирова дистрофія печінки і непереносимість глюкози, що може привести до діабету 2 типу. У самок такого явища не спостерігали. Тенденція збереглася навіть тоді, коли самці і самки набирали однакову кількість ваги.

Вивчивши попередні дослідження, вчені визначили фактор транскрипції BCL6, який запобігає розщепленню жиру в печінці. Видалення гена цього білка усунуло жир печінки у самців, а разом з цим і їх здатність пережити інфекцію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments