Технології

Неактивні пивні дріжджі можуть фільтрувати свинець

Нове дослідження показує, що дріжджі, поширений продукт пивоварних заводів, можуть відфільтровувати навіть свинець!

Image by Ernesto Rodriguez from Pixabay

Згідно з новим аналізом, проведеним вченими з Массачусетського технологічного інституту (MIT), неактивні дріжджі можуть бути дешевим і ефективним засобом для видалення свинцевих забруднень з джерел питної води. Дослідження показує, що цей підхід може бути ефективним і економічним, адже всього один грам дріжджів може видалити до 12 міліграмів свинцю менш ніж за п’ять хвилин! Група дослідників підрахувала, що дріжджів, викинутих з однієї пивоварні в Бостоні, було б достатньо для очищення всього міського водопостачання.

Свинець та інші важкі метали у воді є серйозною глобальною проблемою, яка продовжує зростати через електронні відходи та викиди в результаті видобутку корисних копалин. На відміну від органічних забруднювачів, більшість з яких в кінцевому підсумку можуть бути розщеплені, важкі метали не піддаються біологічному розкладанню, а зберігаються у воді на невизначений термін і накопичуються живими організмами. Крім це, їх або неможливо, або дуже дорого повністю видалити звичайними методами (хімічне осадження або мембранна фільтрація).

Свинець дуже токсичний навіть у невеликих концентраціях. В організмі він потрапляє в мозок, печінку, нирки і кістки. Згодом свинець накопичується в зубах і кістках. Особливо небезпечний свинець для дітей, він порушує функціонування головного мозку і центральної нервової системи, викликаючи кому, судоми і навіть смерть.

MIT News контрольна група клітин дріжджів (зверху) порівнюється з клітинами дріжджів після того, як вони накопичили свинець із забрудненої води (внизу)

Рішення MIT не є новим. Процес, званий біосорбцією, при якому для видалення важких металів з води використовується неактивний біологічний матеріал, відомий вже кілька десятиліть. Раніше цей метод був вивчений тільки для набагато більш високих концентрацій. “Наше дослідження демонструє, що процес дійсно може ефективно працювати при набагато нижчих концентраціях”, – пишуть автори роботи.

Команда вивчила вид дріжджів, що використовуються в пивоварінні та в промислових процесах, називається S. cerevisiae. Вони додали їх у воду зі слідовими кількостями свинцю. Дріжджі ефективно видалили свинець, а головне – зробили це дуже швидко!

Оскільки дріжджові клітини, що використовуються в процесі, неактивні і висушені, вони не вимагають особливого догляду, на відміну від інших процесів, які покладаються на живу біомасу для виконання таких функцій. Їм не потрібні поживні речовини і сонячне світло для підтримки активності. Більш того, дріжджі вже в достатку доступні в якості відходів пивоваріння та інших промислових процесів, заснованих на бродінні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button