Земля

Неандертальці почали змінювати екосистему ще 125 000 років тому

Мисливці-збирачі спричинили зміни екосистем 125 000 років тому. Це результати міждисциплінарного дослідження, проведеного археологами з Лейденського університету у співпраці з іншими дослідниками. Неандертальці використовували вогонь, щоб зберегти ландшафт відкритим, і, таким чином, мали великий вплив на місцеве середовище. Про це дослідження розповідає Phys.org — портал, присвячений новинам науки, досліджень і технологій.

Фото від 1971yes

Протягом останніх декількох десятиліть Археологічні дослідження проводилися в каменоломні Ноймарк-Норд поблизу Галле в Німеччині, і серед іншого було знайдено численні сліди діяльності неандертальців.

«Зокрема ми знайшли останки сотень забитих тварин, оточені численними кам’яними знаряддями та величезною кількістю залишків деревного вугілля», — говорить Віл Ребрукс, професор археології Лейденського університету.

Сліди було знайдено в лісовій місцевості 125 000 років тому, де жили не лише коні, олені та велика рогата худоба, а й слони, леви та гієни. Цей змішаний листяний ліс простягався від Нідерландів до Польщі. У декількох місцях у цьому районі були озера, й на берегах деяких із них було знайдено сліди неандертальців, пояснює Ребрукс. У той момент, коли ці неандертальці з’явилися там, закритий ліс звільнив місце для великих відкритих просторів, частково через пожежі.

«Питання, звичайно, полягає в тому, чи він став відкритим через прибуття гомінідів, чи гомініди прийшли тому, що він був відкритим? Однак ми знайшли достатньо доказів, щоб зробити висновок, що мисливці-збирачі тримали цю територію відкритою щонайменше 2000 років», — розповідає Віл Ребрукс.

Порівняльні дослідження, проведені лейденським палеоботаніком, професором Коррі Бейклс, показали, що на подібних озерах у цьому районі, де бродили ті ж тварини, але де немає слідів неандертальців, густа лісова рослинність переважно залишалася недоторканою.

До цього часу вважалося, що лише коли приблизно 10 000 років тому люди почали займатися сільським господарством, то почали формувати своє середовище, наприклад, вирубуючи дерева для створення полів. Але багато археологів вважають, що це почалося набагато раніше, у менших масштабах, і, за словами Ребрукса, Ноймарк-Норд є найранішим прикладом такого втручання. Результати нових досліджень важливі не лише для археології, каже Ребрукс, а й для дисциплін, що займаються відновленням природи.

«Це також додає дещо до поведінкового спектра ранніх мисливців-збирачів. Вони не були просто «первинними хіпі», які бродили ландшафтом, збираючи фрукти тут і полюючи на тварин. Вони допомогли сформувати свій ландшафт», — говорить професор.

Попереднє дослідження, проведене Ребруксом і його дослідницькою групою, показало, що знання про вогонь уже передавалися гомінідами щонайменше 400 000 років тому.

Натхнення: greenpost.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments