Земля

Небезпечна епідемія бананів дісталася до Південної Америки

Через поширення епідемії паразитичного гриба по Латинській Америці експерти побоюються світового зростання цін на банани.\

Чотири бананові плантації поміщені на карантин через поширення фузаріозу — про це оголосив Колумбійський інститут сільського господарства (ICA). Паразитичні гриби Fusarium тропічного штаму TR4, які вразили рослини, вже поширилися по всій Азії, спустошуючи цілі регіони вирощування бананової пальми.

Недарма до повідомлень з Колумбії з величезною увагою поставилися сусідні латиноамериканські країни. Для Коста-Ріки і Гватемали банани є важливим експортним ресурсом, а Еквадор — і зовсім глобальний лідер по їх виробництву. ScienceNow повідомляє, що масова загибель пальм тут здатна призвести до стрибків цін на банани в усьому світі.

TR4 — «нова версія знаменитої «панамської хвороби», яка в середині ХХ століття знищила найпопулярніший раніше сорт бананів «Грос-Мішель» і привів до заміни його на більш-менш стійкий «Кавендіш», вирощений сьогодні. Проте за минулі десятиліття грибки змогли адаптуватися і почати розповсюдження серед цих рослин. Вперше хвороба була помічена в Індонезії ще в 1960-х і з того часу поширюється зростальними темпами. Вчені активно працюють над новими стійкими формами, а тим часом у 2013 році фузаріоз вразив плантації на Близькому Сході, в 2015-ому — з’явився в Африці та Індії.

Влітку 2019 року TR4 був зареєстрований в глобальному центрі вирощування бананів — в Латинській Америці. За повідомленням ICA, ще в червні, відразу після виявлення, чотири плантації були закриті, а заражені рослини на них — спалені. В околицях відкриті контрольні пункти, при проході через які проводиться дезінфекція одягу та транспорту. Ретельний моніторинг ситуації проводиться на площі близько 1100 гектарів.

Зразки уражених рослин відправлені в найбільший центр вивчення фузаріозу — в нідерландський Вагенінгенський університет, вчені якого проведуть детальне дослідження нового спалаху. Можливо, ця робота покаже, звідки хвороба прибула до Америки, і дозволить краще розібратися в механізмах поширення інфекції: гриби цілком здатні зберігатися не тільки на самих рослинах, але і на сільськогосподарській техніці і контейнерах для перевезення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button